211. rocznica rozpoczęcia nauczania medycyny w Warszawie

W piątek, 13 listopada, z okazji 212. rocznicy rozpoczęcia nauczania medycyny w Warszawie władze rektorskie złożyły kwiaty pod kamiennym Obeliskiem upamiętniającym jubileusz naszej Uczelni.

W wydarzeniu uczestniczyli: JM Rektor - prof. Zbigniew Gaciong oraz prorektorzy: prof.  Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prof. Marek Kuch, prof. Wojciech Lisik, prof. Piotr Pruszczyk, prof. Paweł Włodarski.

Kamienny Obelisk został odsłonięty w 2009 roku z okazji jubileuszu 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie. Pod Obeliskiem wmurowano przesłanie z deklaracją społeczności akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o wychowywaniu i nauczaniu młodzieży akademickiej oraz niesieniu pomocy wszystkim chorym i potrzebującym, a także jubileuszową dewizę społeczności naszej uczelni o służbie „Ludziom i Ojczyźnie”.

Historia nauczania medycyny rozpoczęła się w 1809 roku, kiedy to lekarze: August Wolff, Jacek Dziarkowski, Józef Czekierski, Franciszek Brandt oraz asesor farmacji Józef Celiński utworzyli Wydział Akademicko-Lekarski (Akademia Lekarska). Prezesem wydziału mianowano Stanisława Staszica, a dziekanem Jacka Dziarkowskiego. Już w pierwszym roku istnienia Akademia Lekarska miała 44 studentów medycyny oraz 14 farmacji, a pierwsze dyplomy zostały wydane 18 absolwentom w 1813 roku. Pierwsze kliniki dla studentów Wydziału Akademicko-Lekarskiego: wewnętrzna i chirurgiczna powstały w 1811 roku w Szpitalu św. Rocha.

Zdjęcie: Dział Fotomedyczny WUM