Rozpoczęła się realizacja projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”

Muzeum Historii Medycyny WUM przygotowało projekt popularyzujący wiedzę z zakresu anatomii przy użyciu nowoczesnych form przekazu.

W ramach tej inicjatywy powstaje sala muzealna nawiązująca scenografią do nowożytnych teatrów anatomicznych. Główną atrakcją miejsca będzie możliwość obejrzenia, na specjalnym fantomie, multimedialnego pokazu prezentującego sześć układów anatomicznych człowieka. Przestrzeń sali będzie wykorzystywana podczas zajęć dydaktycznych, warsztatów czy spotkań naukowych upowszechniających historię medycyny, farmacji i ich związki z naukami humanistycznymi.

Realizatorzy projektu uruchomili nową dwujęzyczną stronę internetową www.teatranatomiczny.wum.edu.pl, na której udostępniono wiedzę z zakresu historii anatomii prawidłowej, patologicznej oraz medycyny sądowej. Na stronie tej znajdują się także życiorysy znanych anatomów, ciekawostki z zakresu medycyny związane ze światem sztuki, a także zdigitalizowane eksponaty ze zbiorów Muzeum Historii Medycyny WUM.

Projekt obejmuje także cykl 10 otwartych wykładów on-line prowadzonych przez specjalistów z zakresu medycyny, przedstawicieli nauk humanistycznych, ścisłych i sztuki. Spotkania zainauguruje prelekcja dr. hab. Tomasza Dzieciątkowskiego pt. „Wirusy i epidemie – temat na czasie”, która odbędzie się 19 listopada.

Projekt „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku” dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rycina: Willem Buytenwegh „Sekcja w teatrze anatomicznym w Leiden”; źródło: Wellcome Collection