Inicjatywa studentów WUM z nagrodą „Pro Juvenes”

8 listopada br. poznaliśmy laureatów konkursu „Pro Juvenes”, którego organizatorem jest Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. I miejsce w kategorii „studenckie inicjatywy prozdrowotne” przyznano przedsięwzięciu naszych studentów „Akcja detronizacja - zdejmijmy koronę wirusowi”.

Celem konkursu organizowanego od 2013 r. jest promowanie aktywnych studentów i ich projektów oraz podkreślanie zasług osób i podmiotów przyjaznych studentom i wspierających potencjał młodych ludzi.

„Akcja detronizacja – zdejmujemy koronę wirusowi” - koordynowana przez Samorząd Studentów WUM, miała na celu wparcie w ramach wolontariatu pracowników warszawskich placówek ochrony zdrowia oraz pomoc w działaniach służb sanitarno-epidemiologicznych w czasie pandemii koronawirusa.
W okresie niespełna 3 miesięcy, przy współpracy z 25 firmami i 40 osobami prywatnymi, udało się zapewnić wsparcie 35 placówkom zlokalizowanym w Warszawie, jak i na terenie województwa mazowieckiego. Wolontariusze realizowali szereg zadań pomagając służbom medycznym w zakresie szkoleń ze stosowania środków ochrony indywidualnej, wydawania posiłków, prowadzenia dokumentacji medycznej, pomiarów temperatury przy wejściach do jednostek, wsparcia lekarzy na SOR, obsługi infolinii dla pacjentów podejrzewających u siebie COVID-19 czy szyciu maseczek. Ponadto, Samorząd Studentów WUM we własnym zakresie zapewniał dystrybucję darowizn w postaci: środków ochrony indywidualnej przeznaczonych dla szpitali i laboratoriów czy licznych darów od sponsorów jak choćby soków, przetworów i przetworów owocowych.
Akcja była odpowiedzią na duże obciążenie personelu w placówkach medycznych w związku z nowymi warunkami epidemiologicznymi i wymogami sanitarnymi. Wolontariusze nieśli pomoc w obszarach, do których kierowano wcześniej personel szpitali, celem umożliwienia pracownikom placówek medycznych skupienia się na realizacji zadań w innych obszarach związanych z pandemią.

Więcej informacji o konkursie na stronie https://projuvenes.psrp.org.pl/

Zdjęcie: materiały organizatorów konkursu Pro Juvenes