WUM realizuje projekt dotyczący leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci

Naukowcy z naszej Uczelni uruchomią badanie nowej metody leczenia młodych pacjentów, u których rozpoznano chorobę Leśniowskiego-Crohna. Projekt otrzymał dofinansowanie od Agencji Badań Medycznych w wysokości 5 515 280 zł w ramach pierwszego konkursu na realizację niekomercyjnych badań klinicznych. Badanie przeprowadzane będzie w trzech akademickich szpitalach zajmujących się diagnostyką i leczeniem dzieci z chorobą Crohna: w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Badacze z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci UCK WUM, pod kierunkiem prof. Aleksandry Banaszkiewicz, opracowali preparat steroidowy do miejscowego leczenia zmian zapalnych zlokalizowanych w przełyku, żołądku lub dwunastnicy. Lek będzie podawany w postaci bardzo gęstego syropu, aby jego kontakt z błoną śluzową zajętego odcinka przewodu pokarmowego był jak najdłuższy.

Pacjenci będą przyjmować lek doustnie przez 8 tygodni. Po tym czasie badacze ocenią bezpieczeństwo i tolerancję leczenia oraz odsetek pacjentów, u których leczenie odniosło pożądany efekt.

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest nieswoistym zapaleniem jelita, czyli ciężką, trwającą całe życie chorobą. Należy do chorób autoimmunizacyjnych, których etiologia nie została do końca wyjaśniona. Zmiany zapalne towarzyszące chorobie mogą dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego od jamy ustnej po odbyt.

Źródło i więcej informacji: ABM