Inauguracyjny numer „MDW 9/2020”

Tradycyjnie Inauguracji roku akademickiego w WUM towarzyszy specjalne wydanie czasopisma WUM „Medycyna Dydaktyka Wychowanie”.

W numerze, który ukazuje się w nowej szacie graficznej,  wraz prezentacją zdjęć władz rektorskich i dziekańskich wybranych na kadencję 2020-2024, publikujemy wywiad z prof. Zbigniewem Gaciongiem – rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zatytułowany „Różnorodność jest siłą WUM”, z którego dowiedzieć się można m.in. o powodach kandydowania na stanowisko rektora WUM, najpilniejszych problemach, przed którymi stoi nasza uczelnia, systemie nauczania w polskich szkołach medycznych czy planowanych inwestycjach na WUM. „Jak wiadomo, żadne rewolucje nie zapewniły szczęśliwości, zwłaszcza te, które obiecywały błogostan wszelaki. Zmiana na pewno jest konieczna. Aby się dokonała, muszą być spełnione dwa warunki: szeroka dyskusja nad proponowanymi zmianami, a następnie uzyskanie akceptacji dla wybranych rozwiązań” – mówi rektor prof. Zbigniew Gaciong. Więcej znajdziecie Państwo w rozmowie przeprowadzonej przez redaktor naczelną prof. Dagmarę Mirowską-Guzel i sekretarza redakcji Martę Wojtach.

Publikujemy również bogato ilustrowany wykład inauguracyjny dr hab. prof. ASP Doroty Folgi-Januszewskiej, pt. „Sztuka leczenia i leczenie sztuką”, opowiadający o związkach – nieraz zaskakujących – między dwiema tytułowymi aktywnościami. Zastanawiając się nad powodem współczesnego zainteresowania dokonaniami renesansowych medyków, wykładowczyni zauważa, że wpływ na to może mieć życie „we współczesnym świecie silnej segregacji dziedzin, a co gorsza „dehumanizacji” wielu obszarów badawczych”, które sprawia, że „zapominamy, że wielką siłą ówczesnych medyków było „spojrzenie z innej perspektywy”.

W dziale poświęconym zagadnieniom dydaktyki proponujemy artykuł prof. Jana Tatonia i dr Małgorzaty Bernaś pt. „Kultura zawodu lekarza jako ideowa wartość w kształtowaniu edukacyjnych programów medycznego uniwersytetu” poświęcony charakterystyce zawodu lekarza w XXI w. i jej wpływie na współczesną uniwersytecką edukację.

Zachęcamy również do zapoznania się z dwoma tematami historycznymi. Dr Maria J. Turos w artykule pt. „Dyplom z numerem 1. Dr Włodzimierz Roefler (1921-1971)” przypomina sylwetkę absolwenta szkoły doc. Jana Zaorskiego, późniejszego chirurga i dyrektora Szpitala Kolejowego w Pruszkowie, który kończąc studia na Akademii Medycznej w Warszawie, otrzymał dyplom z numerem 1. Natomiast dr Adam Tyszkiewicz przygotował artykuł pt. „Sceptrum Regiminis et Catenam Dignitatis. Inauguracje roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim w okresie międzywojennym” pełny ciekawostek o przedwojennych inauguracjach oraz bardziej i mniej znanych faktach związanych z tym jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu uniwersyteckim.

Te i wiele innych informacji znajdziecie Państwo w nowym MDW 9/2020

Nr 9/2020 przygotował zespół redakcyjny w składzie: prof. Dagmara Mirowska-Guzel – redaktor naczelna, dr hab. Anna Staniszewska – zastępca redaktor naczelnej, Marta Ewa Wojtach – sekretarz redakcji, Cezary Ksel – redaktor, dr Adam Tyszkiewicz – historia, Maja Sosnowska – grafika/DTP, Jolanta Tyczyńska – korekta.

Spis treści MDW 9/2020

WYWIAD NUMERU: Rektor prof. Zbigniew Gaciong „Różnorodność jest siłą WUM”

TRADYCJA AKADEMICKA: Gaude Mater Polonia, Hymn WUM

POCZET REKTORÓW: Poczet rektorów 1950–2020