Pierwsze posiedzenie Senatu WUM kadencji 2020-2024

28 września odbyło się pierwsze posiedzenie Senatu naszego Uniwersytetu w nowej kadencji. W związku z sytuacją epidemiczną senatorowie obradowali w Auli Wykładowej im. prof. Janusza Piekarczyka.

Senatorowie uczcili minutą ciszy pamięć Pracowników Uczelni, którzy zmarli w ostatnich sześciu miesiącach, w czasie których Senat nie obradował stacjonarnie.

Pierwsze w tej kadencji posiedzenie Senatu było okazją do złożenia podziękowań dziekanom Wydziałów kończących piastowanie funkcji. Listy z rąk Jego Magnificencji prof. Zbigniewa Gacionga odebrali: prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska – Dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego w latach 2012-2020, prof. Piotr Wroczyński – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego w latach 2012-2020, prof. Joanna Gotlib – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w latach 2019-2020, prof. Marcin Wojnar – Dziekan Wydziału Lekarskiego w latach 2019-2020, dr hab., prof. WUM Dariusz Białoszewski – Dziekan Wydziału Medycznego w latach 2019-2020, który odebrał również gratulacje w związku z powołaniem na funkcję Dziekana na kadencję 2020-2024. Listy gratulacyjne w związku z objęciem 1 października na okres czterech lat funkcji dziekanów odebrali również: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk – Dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, dr hab. Joanna Kolmas – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Rafał Krenke – Dziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. Mariusz Gujski – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu. Rektor złożył również gratulacje prof. Maciejowi Słodkowskiemu w związku z ponownym powołaniem na stanowisko Dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego, prof. Michał Grąt obejmujący stanowisko Dyrektora Szkoły Doktorskiej WUM oraz prof. Bożena Kociszewska – Najman, która będzie nadal piastowała stanowisko Dyrektora Uczelnianego Studium Doktoranckiego.

Powołanie na stanowisko pełniącego obowiązki kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, w miejsce urzędującego rektora prof. Zbigniewa Gacionga, otrzymał dr hab. Jacek Lewandowski.

W trakcie posiedzenia JM Rektor określił główne wyzwania jakie stoją przed nowymi władzami, a w szczególności: organizacja nauczania w czasie pandemii, sytuacja finansowa uczelni, sprawy szpitali klinicznych, rewitalizacja kampusu Lindleya, sytuacja związana z powstaniem Centrum Symulacji Medycznych, kontynuacja remontu budynków farmacji, przejście od fazy projektowej do fazy wykonawczej termomodernizacji budynku rektoratu oraz informatyzacja Uczelnią.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceprzewodniczącego Rady Uczelni WUM prof. Bolesława Samolińskiego dotyczącej toku opiniowania planu rzeczowo-finansowego WUM. Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. Marek Kuch przedstawił Senatorom warunki rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021, plan rzeczowo-finansowy i zadaniowy WUM omówiła Kanclerz Małgorzata Rejnik, Pełnomocnik Rektora ds. Modernizacji Systemu Zarządzania prof. Tomasz Rostkowski przedstawił prezentację „Analiza organizacji pracy w Uczelni – kierunki doskonalenia”.

Senat pozytywnie zaopiniował zmiany w statucie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, zawarcie umowy naukowej pomiędzy WUM a Research Institute at Nationwide Children’s Hospital (Ohio, USA), zmiany w programach kształcenia na prowadzonych w Wydziale Farmaceutycznym kierunkach farmacja i analityka medyczna oraz zmiany uchwały rekrutacyjnej wydłużającej rekrutację do 2 października br.

Fot. Dział Fotomedyczny WUM