Muzeum Historii Medycyny wyróżnione w konkursie Wierzba 2020

14 września br. wręczono nagrody laureatom XIV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Pierwsze wyróżnienie w kategorii „najciekawsza wystawa zorganizowana przez większe muzea” otrzymało Muzeum Historii Medycyny WUM, które doceniono za ekspozycję "Femina et Medicina. Portret Hygiei w tradycji akademickiej Warszawy".

Wyróżniona wystawa przedstawiała portrety i dorobek kobiet, które przez wieki z sukcesem uprawiały, rozwijały i przekazywały nowym pokoleniom sztukę lekarską.

Znaleźliśmy się w doborowym towarzystwie wśród innych wyróżnionych stołecznych placówek muzealnych, m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.
I miejsce we wspomnianej kategorii przyznano ex aequo wystawie pt. "Odbicie. Jestem jak ty, zapewne" zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wystawie pt. „Wielki świat małego człowieka. Dzieciństwo w kulturach pozaeuropejskich", którą przygotowało Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Jak powiedział Adam Tyszkiewicz – Dyrektor uniwersyteckiego Muzeum:

„Wyróżnienie w konkursie o wojewódzkim zasięgu jest dla nas motywacją do kolejnych działań muzealniczych popularyzujących historię medycyny, która – jak dowodzi okazane uznanie – może być interesująca i atrakcyjna tematycznie również dla niewyspecjalizowanego odbiorcy. Dyplom z wyróżnieniem zawisł już na honorowym miejscu w biurze naszego muzeum i żywimy głęboką nadzieję, że kolejne nasze wystawy spotkają się z równie dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem, jak ta honorująca mądre, odważne i zdeterminowane kobiety, następczynie Hygiei.”

Organizatorem konkursu był Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzealników Polskich, Oddział Mazowiecki w Warszawie.

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień miała miejsce w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. W imieniu Muzeum Historii Medycyny dyplom z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika odebrał dr Adam Tyszkiewicz.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM