Dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Centrum Transferu Technologii WUM oraz Synergia WUM Sp z o.o.

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 32 wnioskodawców prowadzących aktywną działalność w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz inicjujących współpracę środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym otrzyma dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji programu "Inkubator Innowacyjności 4.0". Wśród beneficjentów znajduje się Konsorcjum WUM w składzie: Centrum Transferu Technologii WUM (Lider) oraz Synergia WUM Sp. z o.o (Partner).

Wsparcie Ministerstwa zostanie udzielone na realizację następujących działań:

1. prowadzenie prac przedwdrożeniowych, w tym dodatkowych testów laboratoryjnych lub dostosowania wynalazku do potrzeb zainteresowanego nabywcy, których koszt nie może przekroczyć 100 tys. zł;
  2. przygotowanie projektów komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych zawierających w szczególności analizy potencjału rynkowego wynalazków oraz analizy ich gotowości wdrożeniowej, a także wyceny praw własności przemysłowej;
  3. inicjowanie oraz wzmacnianie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, w tym poszukiwanie podmiotów zainteresowanych wdrożeniem wyników badań naukowych i prac rozwojowych, przez promocję oferty technologicznej oraz udział w wystawach i targach typu „science to business”;
  4. zarządzanie portfelem technologii obejmujące w szczególności:
    - monitorowanie i analizy wyników badań naukowych lub prac rozwojowych pod względem ich użyteczności praktycznej
    - analizy potrzeb rynku służące wyborowi tematów badań naukowych lub prac rozwojowych oraz badanie stanu techniki przed rozpoczęciem badań lub prac,
    - prowadzenie bazy danych o realizowanych projektach badawczych, osiągniętych rezultatach i możliwości ich zastosowania w praktyce,
    - analizy możliwości uzyskania ochrony patentowej oraz możliwości komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych przed ich opublikowaniem;
  5. działalność Brokerów Innowacji pełniących rolę pośredników działających w określonych obszarach wiedzy, odpowiedzialnych za nawiązanie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, co będzie skutkowało zastosowaniem wyników badań naukowych i prac rozwojowych w ramach konkretnych rozwiązań rynkowych.

Celem programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” jest wzmacnianie działań promujących osiągnięcia naukowe, zwiększanie ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz intensyfikacja współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym. Tym samym program zapewnia realizację jednego z głównych celów polityki naukowej i innowacyjnej w Polsce, jakim jest rozwój umiejętności zarządzania badaniami naukowymi, współpracy z przedsiębiorstwami w zakresie najnowszych osiągnięć naukowych oraz komercjalizacji wyników prac B+R. Program „Innowacyjności 4.0” finansowany jest ze środków europejskich w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Pełna lista rankingowa wnioskodawców: https://www.gov.pl/web/nauka/znamy-wyniki-kolejnej-edycji-programu-inku…

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Fot. Dział Fotomedyczny WUM