Robot UVD zaprogramowany do walki z koronarwirusem Covid-19 niebawem w CSK UCK WUM

3 kwietnia 2020 r. na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentowano inteligentnego robota UVD, który już wkrótce trafi do pierwszego szpitala w Polsce - Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM przy ul. Banacha 1a w Warszawie. Jego głównym zadaniem będzie wyręczenie ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia i zredukowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Rektor WUM - prof. Mirosław Wielgoś podczas prezentacji urządzenia powiedział: „Uczestniczyliśmy dzisiaj w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w prezentacji nowoczesnego urządzenia jakim jest robot UVD do dezynfekcji pomieszczeń, jest to niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, w dobie walki z koronawirusem. Posiadanie takiego urządzenia jest marzeniem wielu placówek, w których znajdują się, bądź będą znajdować się pacjenci z tym problemem. W Polsce jest to pierwszy egzemplarz tego robota, pracuje on pełną parą w wielu szpitalach w Chinach, w około 2000 placówek robot spełnia swoje zadanie. W europejskich szpitalach, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii również wprowadzono go do praktyki klinicznej. Mamy nadzieję, że po dzisiejszej prezentacji nasze szpitale klinczne wchodzące w skład UCK WUM  również będą mogły poszczycić się posiadaniem takiego sprzętu. Dlatego też bardzo zachęcamy wszelkich ewentualnych sponsorów, wszystkie instytucje i osoby, które mogłyby nam pomóc w nabyciu tego ultranowoczesnego sprzętu do tego typu pomocy. Zarówno Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM przy ul. Banacha, jak i Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM są szpitalami dedykowanymi do walki z koronawirusem. Posiadanie takiego sprzętu bardzo ułatwiłoby nam prowadzenie skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa”. 

Robert Tomasz Krawczyk – Dyrektor UCK WUM podkreślił :„Rozwiązania tego typu jak zautomazowany proces dezynfekcji powierzchni szpitalnych, głównie sal chorych, bloków operacyjnych, korytarzy jest rozwiązaniem ultranowoczesnym, a na dzisiejsze czasy rozwiązaniem wręcz wymarzonym”. 

Robot UVD skutecznie usuwa wszelkie patogeny poprzez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA, ograniczając w ten sposób rozprzestrzenianie się koronawirusów bez narażania personelu szpitala na ryzyko infekcji. Robot jest w pełni autonomiczny, po wstępnym zaprogramowaniu nie wymaga obsługi. Z jednej strony zapewnia skuteczną walkę z patogenami takimi jak koronawirusy czy bakterie, przyczyniając się do znacznego ograniczenia ryzyka infekcji. Z drugiej zaś ogranicza koszty dezynfekcji dzięki oszczędności czasu i kosztów pracy personelu.

„Autonomiczny robot do dezynfekcji powierzchni firmy UVD  Robots, w sposób powtarzalny, bezpieczny dla personelu i w pełni automatyczny dezynfekuje powierzchnie w szpitalach, w powierzchniach, wszędzie tam gdzie potencjalnie personel medyczny może mieć kontakt z osobami zakażonymi i koronawirusem. Badania potwierdziły skuteczność dezynfekcji za pomocą promieniowania UVC o poziomie 99,99% w przypadku wirusów z grupy korona. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że te roboty mogą być już niedługo zaimplementowane w Polsce” - zaznaczył Adam Centkowski – Specjalista do spraw nowych technologii medycznych MED&CARE.

Wyłącznym dystrybutorem na rynku polskim jest firma MED&CARE.


Biuro Prasowe WUM
 

 

Film: Dział Fotomedyczny WUM

 

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM