67 rocznica powołania I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM – spotkanie przy grobach Ojców Założycieli

W dniu 17 stycznia 2020 roku pracownicy I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty na grobie prof. Zdzisława Askanasa, założyciela i pierwszego kierownika IV Kliniki Chorób Wewnętrznych – obecnie I Katedry i Kliniki Kardiologii.

Również w tym dniu na cmentarzu w Pyrach złożono kwiaty na grobach uczniów profesora Askanasa – prof. Leszka Ceremużyńskiego, prof. Tadeusza Kraski i prof. Jerzego Kucha.

Zapoczątkowana w 1974 r. tradycja corocznych spotkań przy grobie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach podtrzymywana jest przez kolejne pokolenia uczniów prof. Askanasa. Jest to okazja do wspomnień o Profesorze i początkach działania tej jednostki, ale z biegiem lat także szczególna lekcja historii medycyny dla kolejnych pokoleń lekarzy kształcących się w Klinice.

W wydarzeniu brali udział: dr Katarzyna Tymińska-Sędek, prof. Jerzy Korewicki, dr Marian Pieniak - bezpośredni uczniowie prof. Askanasa, prof. Krystyna Cedro-Ceremużyńska – wdowa po prof. Leszku Ceremużyńskim, prof. Wojciech Braksator – Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji WUM, prof. Grzegorz Opolski - kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM, prof. Hanna Szwed – Kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Rehabilitacji Narodowego Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia, prof. Andrzej Budaj – kierownik Kliniki Kardiologii CMKP, prof. Marek Kuch – kierownik Katedra i Klinika Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych WUM, prof. CMKP dr hab. med. Tomasz Jaxa-Chamiec, prof. CMKP dr hab. med. Bronisław Bednarz oraz pracownicy I Katedry i Kliniki Kardiologii: prof. Marcin Grabowski, dr hab. Renata Główczyńska, dr Agnieszka Kołodzińska, dr hab. Paweł Balsam, dr hab. Andrzej Cacko, dr hab. Tomasz Mazurek, dr hab. Filip Szymański, dr Ewa Szczerba, dr Michał Kowara, inż. Arkadiusz Brodowski, a także przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Klinice: Przewodniczący Damian Małecki, Ewa Ostrowska oraz Rafał Gajewski.

Tekst: I Katedra i Klinika Kardiologii UCK WUM

Fot. Jarosław Oktaba