1st Skull Base Surgery Dissection Course and Conference

W dniach 12-14 grudnia odbyła się odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona chirurgii podstawy czaszki. Wydarzeniu, które odbywało się pod auspicjami Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Postawy Czaszki, patronował JM Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin.

Celem konferencji było rozpowszechnienie wiedzy na temat chirurgii podstawy czaszki wśród młodych chirurgów i studentów oraz wymiana doświadczeń na temat innowacyjnych metod leczenia i nowych technik przekazywania wiedzy „life-surgery” oraz telementoringu wśród doświadczonych lekarzy operatorów. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń naukowych środowiska neurochirurgów, otolaryngologów, chirurgów szczękowo-twarzowych, radioterapeutów, onkologów, neurofizjologów i innych specjalistów zajmujących się diagnostyką oraz leczeniem patologii podstawy czaszki.

W imieniu organizatorów gości specjalnych oraz uczestników wydarzenia powitał prof. Kazimierz Niemczyk – kierownik Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM, pełniący także funkcję Prezydenta Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki. Zaproszenie na spotkanie przyjęli m.in. reprezentująca JM Rektora WUM - prof. Jadwiga Turło – Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii, prof. KUL dr hab. Józef Zając – senator RP, Piotr Ziółkowski - Dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra (MNiSW), prof. Marcin Grabowski - Prodziekan ds. Integracji i Rozwoju Wydziału Lekarskiego WUM oraz Maciej Zabelski - Dyrektor CSK UCK WUM.

Prof. Kazimierz Niemczyk zwracając się do obecnych zaznaczył, że konferencja mająca zarówno wymiar teoretyczny jak i praktyczno-szkoleniowy pozwoli adeptom medycyny zdobyć najnowszą wiedzę i nabyć cenne umiejętności. Głos zabrała także prof. Jadwiga Turło, która podkreśliła rangę wydarzenia i wręczyła list gratulacyjny JM Rektora. Życzyła także interesujących dyskusji i ciekawych wniosków naukowych. Pani Prorektor w ramach podziękowania została uhonorowana Statuetką Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Podstaw Czaszki, którą otrzymała z rąk prof. Kazimierza Niemczyka. Słowa gratulacji do organizatorów i życzenia do uczestników skierowali również: prof. KUL dr hab. Józef Zając, Piotr Ziółkowski, prof. Marcin Grabowski i Marcin Zabelski.

Na bogaty merytorycznie program konferencji złożyły się zarówno wykłady światowej sławy ekspertów: prof. Marin Jurlina, prof. Roberta Behra, prof. Juraja Kovala, prof. Ilhan Elmaci, prof. Gulmira Mukhadieva. Warsztaty, jak i dyskusje oraz transmitowana na żywo operacja guza podstawy czaszki z wykorzystaniem najnowocześniejszych środków audiowizualnych.

W trakcie wydarzenia ukonstytuowała się organizacja młodych specjalistów (Young Group in ESBS), którzy planują dalszy rozwój w zakresie chirurgii podstawy czaszki. Wkrótce grupa rozpocznie współpracę z Komitetem Wykonawczym ESBS w zakresie wytworzenia trwałego systemu szkolenia poprzez udział w stażach zagranicznych oraz w specjalistycznych kursach i konferencjach.

W wydarzeniu uczestniczyli też przedstawiciele Państwowej Akademii Medycznej Nauczania Podyplomowego im. Shupyka w Kijowie na czele z prof. Olesya Hulchiy - Prorektor Akademii i kierownik Kliniki Otolaryngologii PAMNP. W trakcie wizyty, którą złożyli na naszej Uczelni, reprezentanci PAMNP zawarli z władzami WUM Memorandum o Współpracy i Wymianie Akademickiej.

Biuro Informacji i Promocji WUM

Fot. Wanda Widomska