Wizyta Delegacji z Ukrainy

13 grudnia br. w siedzibie naszej Uczelni odbyło się oficjalne spotkanie delegacji Akademii Medycznej Nauczania Podyplomowego im. Shupyka w Kijowie i Ambasady Ukrainy w Polsce oraz przedstawicieli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnie zawarły Memorandum o Współpracy i Wymianie Akademickiej. W imieniu WUM umowę podpisała: prof. Lidia Rudnicka – Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju, a ze strony Akademii Medycznej Nauczania Podyplomowego im. Shupyka w Kijowie – Prorektor - prof. Olesya Hulchiy.

W spotkaniu uczestniczyli również: przedstawiciele Akademii Medycznej Nauczania Podyplomowego im. Shupyka w Kijowie: dr Serhii Tsymbaliuk – Dyrektor Szpitala, Juija Filipova – przedstawiciel administracji Prezydenta Ukrainy oraz Pierwsi Sekretarze Ambasady Ukrainy w Polsce: Tamila Shutak i Vitalii Bilyi, ze strony naszej Uczelni zaś: prof. Kazimierz Niemczyk - Kierownik Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM oraz z tej samej Kliniki: prof. Ewa Osuch-Wójcikiewicz i dr hab. Antoni Bruzgielewicz, a także Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą - mgr Lidia Przepióra-Dziewulska. Oficjalnymi gośćmi spotkania był prof. KUL dr hab. Józef Zając – Senator RP, Piotr Ziółkowski – Dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra w MNISW oraz dr Beata Fałda – Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

W trakcie spotkania omówiono szczegóły przyszłej współpracy i wymiany akademickiej. Kooperacja obu szkół wyższych obejmować będzie wymianę wykładowców, naukowców, studentów, doktorantów, szkolenie podyplomowe rezydentów i studentów studiów doktoranckich, współpracę w ramach projektów Twinning, oraz innych europejskich i międzynarodowych programów, współpracę naukową, organizację warsztatów oraz wymianę materiałów naukowych, publikacji i informacji.

Rektor Rudnicka podkreśliła ogromne znaczenie współpracy i wymiany doświadczeń jako fundamentu rozwoju stosunków międzynarodowych.

Wizyta otwiera nowe perspektywy współpracy i wspólnych badań naukowych obu Uniwersytetów, a w zakresie dydaktyki, szkoleń podyplomowych rezydentów i doktorantów z Ukrainy.

Lidia Przepióra-Dziewulska
Dział Współpracy z Zagranicy