Wizyta Profesora Hori z Tokio

9 grudnia 2019 w siedzibie naszej Uczelni odbyło się oficjalne spotkanie z profesorem Yuichi Hori, kierującym Kliniką Okulistyki w tokijskim TOHO University Omori Medical Center, TOHO University School of Medicine. Profesorowi Hori towarzyszyli przedstawiciele firmy Senju Pharmaceutical: Kazudo Masuda - Dyrektor Farmaceutyczny Pionu Biznesu Zagranicznego, Masashi Kosaka - Manager Grupy Farmaceutycznej, Akira Ahn -Dyrektor Wykonawczy, Jerzy Woszczyna - Manager ds. Sprzedaży i Marketingu, oraz Hikaru Kuga – Zastępca Dyrektora Farmaceutycznego.

Gości powitała prof. Lidia Rudnicka – Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju naszej Uczelni. W spotkaniu uczestniczyli również prof. Dariusz Kęcik – Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki UCK WUM, doktoranci WUM: lek. Barbara Śmigielska, lek. Karol Taradaj, lek. Przemysław Krajewski, student 6 roku WL - Jerzy Kłoszewski i Lidia Przepióra-Dziewulska – Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą. Student WUM - Jerzy Kłoszewski przebywał na praktyce w Klinice Ortopedii i Intensywnej Terapii  w TOHO, a w trakcie spotkania przedstawił swój pobyt w tokijskiej Uczelni w języku japońskim.

Współpraca pomiędzy naszymi Uczelniami jest niezwykle owocna. W 2017 roku zostało podpisane Memorandum o Współpracy, które zapoczątkowało odbywanie praktyk naszych studentów i doktorantów w Japonii, a japońskich studentów w WUM. Również w ubiegłym roku akademickim doktorantka naszej Uczelni – lek. Katarzyna Samelska odbyła miesięczną praktykę w Klinice Okulistyki, kierowanej przez prof. Hori.
Obie Uczelnie zamierzają kontynuować wymianę studentów i doktorantów, ale planują również rozwijać współpracę naukową, w tym wymianę doświadczeń naukowych oraz wspólne projekty naukowe, wspólne programy badawcze, publikacje wyników naukowych, uczestnictwo w konferencjach i sympozjach związanych z edukacją, badaniami naukowymi i klinicznymi w zakresie medycyny.

Rektor Rudnicka podkreśliła wagę współpracy i wymiany doświadczeń jako fundamentu rozwoju stosunków międzynarodowych. Zaproponowała wspólne projekty mające na celu pozyskiwanie grantów, dające m.in. możliwość finansowania wymiany. Profesor Hori wyraził ogromne zainteresowanie pogłębieniem wzajemnej współpracy, jak również przyjęciem na praktyki kliniczne kolejnych studentów i doktorantów WUM.

Delegacja japońska zwiedziła kampus WUM, w tym Rektorat, CBI, CD. Goście byli pod ogromnym wrażeniem zarówno oficjalnego spotkania, jak i odwiedzanych miejsc Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Delegacja gościła również w Szpitalu Okulistycznym przy ul. Sierakowskiego, w Katedrze i Klinice Okulistyki, kierowanej przez prof. Jacka Szaflika.
Gdzie Prof. Hori wygłosił wykład pt.: Comparative review of the efficacy and safety of topical pranoprofen for post-cataract surgery inflammation, anterior and extraocular inflammation (Porównawczy przegląd skuteczności i bezpieczeństwa zastosowania pranoprofenu w leczeniu zapalenia po operacji zaćmy i zapaleń przedniej komory oka).

Wizyta otwiera nowe perspektywy współpracy i wspólnych badań naukowych obu Uniwersytetów.

Lidia Przepióra-Dziewulska
Dział Współpracy z Zagranicą