Nasi studenci na podium III Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Graft” przy Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM zajęli drugie miejsce w czasie III Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym. Trzecie miejsce przypadło członkom Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurochirurgii UCK WUM oraz SKN Chirurgii i Transplantologii Dziecięcej „Kasai” z Centrum Zdrowia Dziecka. Wyniki ogłoszono 29 listopada podczas odbywającego się w Zielonej Górze Ogólnopolskiego Forum Kół Naukowych.

W zawodach wzięło udział 20 czteroosobowych zespołów reprezentujących uczelnie medyczne, koła i stowarzyszenia studenckie. Zmagania składały się z dwóch części. W trakcie pierwszej z nich, mającej charakter teoretyczny, studenci wysłuchali wykładów przygotowujących ich merytorycznie do zawodów. W części drugiej drużyny miały za zadanie m.in. zszycie skóry, tkanki podskórnej oraz zespolenie przewodu pokarmowego. Jury brało pod uwagę czas wykonania, ale przede wszystkim dobór rodzaju szwu do danego zespolenia, wybór odpowiednich igieł, nici i innych narzędzi oraz oczywiście sam efekt końcowy. Na wykonanie zadań studenci mieli godzinę.

Drużyna SKN „Graft” wystąpiła w składzie: Agata Kuczyńska, Monika Rulewska, Michał Marzec, Janusz Świeczkowski-Feiz.
Zespół SKN przy Klinice Neurochirurgii stanowili: Mateusz Jeżewski, Zuzanna Kudas i Adam Mróz oraz Kinga Bartosiewicz z SKN Chirurgii i Transplantologii Dziecięcej „Kasai” w Centrum Zdrowia Dziecka.

Zwycięzcami Mistrzostw zostali studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Organizatorami mistrzostw i forum byli: Katedra Chorób Układu Nerwowego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Katedra i Klinika Chirurgii Dziecięcej Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM