VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Wsparcie psychologiczne w ratownictwie medycznym"

W dniu 29.11.2019 r., w Auli A Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się siódma edycja konferencji pt. „Wsparcie psychologiczne w ratownictwie medycznym”, organizowanej przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Zakład Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

Spotkanie otworzył dr hab. Robert Gałązkowski - Prodziekan ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego WNoZ WUM, Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM, który na wstępie, w imieniu Władz Dziekańskich Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, przywitał prof. Bernarda Wiśniewskiego ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Mirosławę Stocką-Mirońską – Naczelnik Wydziału Ratownictwa Medycznego Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności Ministerstwa Zdrowia, dr Grzegorza Michalaka - starszego wykładowcę z Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM, członków Komitetu Naukowego i Organizacyjnego konferencji, prelegentów, przedstawicieli stacji pogotowia ratunkowego całego kraju, dyrektorów, ratowników medycznych, pielęgniarzy, dyspozytorów medycznych, lekarzy, psychologów, psychoterapeutów, interwentów kryzysowych i wszystkich pozostałych gości.

Pan Docent podziękował współorganizatorom wytrwałości związanej z kontynuacją konferencji, która od lat ma stałą liczbę uczestników, a także zachęcił zebranych do przekazywania własnych propozycji tematów wystąpień na kolejną edycję wydarzenia. Podkreślił również główną problematykę tegorocznego spotkania, którą stanowiły trudne sytuacje w ratownictwie medycznym.

Dalszą część konferencji, składającą się z czterech sesji, poprowadziła dr Małgorzata Wypych - Zastępca Przewodniczącego Komitetu Naukowego.

Sesje dotyczyły kolejno: zdrowia psychicznego pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, aspektu pomagania we wspomnianym środowisku, zagadnienia komunikacji z pacjentem i jego rodziną oraz sytuacji trudnych spotykających ratowników medycznych. W ramach programu spotkania głos zabrali znakomici prelegenci.

Problem występowania wtórnego stresu pourazowego u pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego przedstawiła Dorota Morawska. O tym, jak zmienia się percepcja pod wpływem ostrego stresu opowiedział Krzysztof Basiński. Zagadnienie komunikacji empatycznej w relacjach z innymi omówiła Jolanta Marchlewska.

Standardy działania pomocy psychologicznej wyłożył dr Paweł Rasmus. O roli emocji w życiu człowieka oraz o umiejętności zarządzania nimi opowiedziała Martyna Tworkowska. Dr Joanna Mydlarska w swoim wystąpieniu skupiła się natomiast na kwestii rozmowy z dziećmi w sytuacjach kryzysowych. Tematykę stresu w odniesieniu do pracy ratowników medycznych z pacjentami senioralnymi poruszyła dr Marta Rzadkiewicz. Zagadnienie współpracy z obcokrajowcami i wynikające z niej niespodzianki międzykulturowe omówiła Natalia Shymborska. Problem mobbingu, jego definicję, formy oraz metody przeciwdziałania mu, zaprezentowała Monika Wieczorek. Wystąpienie dr Małgorzaty Wypych dotyczyło zaś m.in. poczucia osamotnienia wśród ratowników medycznych.

Jak co roku konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym: prof. Jerzego Roberta Ładnego - Konsultanta Krajowego ds. Medycyny Ratunkowej, Jego Magnificencji - prof. Mirosława Wielgosia - Rektora WUM oraz dr hab. Joanny Gotlib - Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.
Patronami medialnymi byli: Emergency Medical Service Ratownictwo Medyczne, Ogólnopolski Przegląd Medyczny, portalemedyczne.pl, ratunek24.pl, medexpress.pl, Anestezjologia i Ratownictwo, Medycyna Praktyczna, Postępy Nauk Medycznych, Na Ratunek i Rynek Zdrowia.

Tekst: Dominika Robak

Fot.: Wanda Widomska