Naukowcy związani z WUM uhonorowani przez Polskie Towarzystwo Lekarskie

25 października br. Polskie Towarzystwo Lekarskie podczas uroczystości odbywającej się na Zamku Królewskim w Warszawie przyznało najwyższe tytuły i odznaczenia PTL za 2018 r. W gronie wyróżnionych znaleźli się: prof. Tadeusz Tołłoczko - rektor naszej Uczelni w latach 1990-96, wieloletni kierownik Kliniki Chirurgicznej II Wydziału Lekarskiego, a następnie Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantologii I Wydziału Lekarskiego AM (w latach 1974-1999), prof. Alicja Wiercińska-Drapało - kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM oraz dr hab. Ewelina Sielska-Badurek z Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM.

Prof. Tadeusz Tołłoczko został uhonorowany tytułem „Medicus Nobilis” oraz srebrnym sygnetem PTL. Przyznawane są one „za pełną oddania pracę dla poprawy stanu zdrowia polskiego społeczeństwa oraz za 50 lat ofiarnej pracy dla podniesienia prestiżu stanu lekarskiego i dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego”.

Dr hab. Ewelinę Sielską-Badurek wyróżniono tytułem i odznaczeniem  „Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie”, które otrzymują wybitne osobistości działające na rzecz medycyny i PTL „za ochranianie wartości najwyższej jaką jest życie ludzkie, za wrażliwość na krzywdę, cierpienie, chorobę i niedostatek, za wiarę w ludzką życzliwość, za dbanie o godność człowieka, a także za honor i prestiż stanu lekarskiego".

Najwyższe odznaczenie PTL - Medal Gloria Medicinae otrzymała prof. Alicja Wiercińska-Drapało. Profesor doceniono „za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego, za tworzenie nieprzemijających wartości”.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM