Wykład patronacki dr hab. Agnieszki Kapłon-Cieślickiej

25 października br. w II LO Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego odbył się drugi w tym roku akademickim wykład dedykowany uczniom szkół, które od blisko trzech lat uczestniczą w programie patronackim naszej Uczelni.

Oprócz gospodarzy w spotkaniu uczestniczyli także licealiści z pozostałych szkół objętych patronatem - XVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika.

Tym razem z wykładem zatytułowanym „Niewydolność serca - epidemia XXI wieku” wystąpiła dr hab. Agnieszka Kapłon-Cieślicka z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM. W imieniu gospodarzy wszystkich uczestników wydarzenia przywitała – dyrektor Barbara Kordas. Sylwetkę oraz osiągnięcia naukowe wykładowczyni przedstawiła dr hab. Ewa Bałkowiec–Iskra – Pełnomocnik Rektora ds. pilotażowego programu patronackiego.

Dr hab. Agnieszka Kapłon-Cieślicka w trakcie swojego wystąpienia opowiedziała młodzieży o typowych objawach niewydolności serca takich jak: męczliwość, duszność wysiłkowa i obrzęk podudzi, zauważyła jednak, że w postawieniu wiarygodnej diagnozy lekarze posiłkują się badaniami fizykalnymi, badaniami z krwi, echokardiografią oraz EKG. Prelegentka wiele uwagi poświęciła epidemiologii - przytoczyła szacunkowe dane mówiące o tym, że w Polsce na niewydolność serca cierpi od 700 tys. do 1 mln. osób. Odnotowujemy także stały wzrost liczby chorych i śmiertelności z powodu NS. Młodzież dowiedziała się również, jakimi cechami odznacza się typowy pacjent z niewydolnością serca. Prelegentka wymieniła  także najczęstsze przyczyny tego niepożądanego stanu jakimi są: choroba wieńcowa, zwłaszcza przebyty zawał, nadciśnienie tętnicze oraz kardiomiopatie. Licealiści usłyszała ponadto, czym charakteryzuje się zespół takotsubo zwany także zespołem złamanego serca. W ostatniej części swojego wystąpienia docent Agnieszka Kapłon-Cieślicka omówiła sposoby leczenia niewydolności serca począwszy od terapii przyczynowej poprzez leczenie farmakologiczne i zastosowanie urządzeń takie jak kardiowertery-defibrylatory czy też sztuczne serca, kończąc na operacji przeszczepienia serca.

Spotkanie zakończyła dr hab. Ewa Bałkowiec-Iskra, która przekazała prelegentce podziękowania od prof. Krzysztofa J. Filipiaka, który jest inicjatorem programu patronackiego.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM