Wizyta prof. Modise Zacharia Koto z RPA

22 października br. w siedzibie naszej Uczelni odbyło się oficjalne spotkanie z profesorem Modise Zacharia Koto - kierownikiem Kliniki Chirurgii Sefako Makgatho Health Sciences University & Dr George Mukhari Academic Hospital w Pretorii, Rektorem College of Surgeons of South Africa, pełniącym szereg funkcji doradczych rządu RPA w roli przedstawiciela środowiska chirurgicznego. W imieniu Władz WUM szacownego gościa przywitała Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju - prof. Lidia Rudnicka.

Prof. Modise Zcharia Koto odwiedził naszą Uczelnie na zaproszenie prof. Macieja Słodkowskiego – Kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej UCK WUM. W spotkaniu uczestniczyli również dr Tomasz Guzel z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej UCK WUM, koordynator współpracy z Sefako Makgatho Health Sciences University i mgr Lidia Przepióra-Dziewulska - kierownik Działu Współpracy z Zagranicą

Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Sefako Makgatho Health Sciences University zainteresowane są podpisaniem umowy bilateralnej dającej możliwości ścisłej i długofalowej współpracy, która koncentrowałaby się na wymianie asystentów z klinik chirurgicznych z Polski i RPA na krótkoterminowe stypendia oraz wymianie w ramach programów „Visiting Professors”. Pozwoliłaby również na partnerskie uczestnictwo w projektach w ramach ERASMUS+, umożliwiające stałą wymianę studentów i nauczycieli akademickich. W dalszej perspektywie umowa pozwoliłaby na kooperację Sefako Makgatho Health Sciences University również z innymi - niechirurgicznymi klinikami WUM.

Prof. Lidia Rudnicka podkreśliła wagę współpracy i wymiany doświadczeń, jako fundamentu rozwoju stosunków międzynarodowych i zaproponowała tworzenie wspólnych projektów na pozyskiwanie grantów, dających m.in. możliwość finansowania wymiany kadry akademickiej, zaś prof. Maciej Słodkowski wyraził nadzieję na realizowanie projektów naukowo-badawczych, które zaowocowałoby publikacją naukową z afiliacjami obu Uczelni. Prof. Modise Zcharia Koto wyraził ogromne zainteresowanie zadeklarowaną przez WUM formą współpracy.

Elementem wizyty Profesora z Sefako Makgatho Health Sciences University było zwiedzanie należących do WUM budynków: Szpital Banacha, Szpitala Pediatrycznego, Rektoratu, Centrum Biblioteczno-Informacyjnego, Centrum Dydaktycznego, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego oraz Kampusu Lindley’a.

Lidia Przepióra-Dziewulska
Dział Współpracy z Zagranicą WUM