Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym

8 października br. obyła się immatrykulacja studentów Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. Uroczystości poprowadziła Dziekan Wydziału – prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska. Podczas oficjalnego spotkania w uczelnianej rodzinie powitano 173 studentów, którzy rozpoczynają naukę na kierunku lekarsko-dentystycznym, technikach dentystycznych, higienie stomatologicznej oraz studentów English Dentistry Division.

Zaproszenie na uroczystość przyjęły władze rektorskie reprezentowane przez prof. Barbarę Górnicką - Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia oraz prof. Jadwigę Turło – Prorektor ds.  Nauki i Transferu Technologii. Przybyli także: Dziekan Wydziału Lekarskiego – prof. Marcin Wojnar, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego – prof. Piotr Wroczyński, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu – dr hab. Joanna Gotlib, Dziekan Wydziału Medycznego – dr hab. Dariusz Białoszewski, prof. Krzysztof J. Filipiak – Przewodniczący Rady Dyscyplin Nauk Medycznych, dr hab. Marcin Sobczak – Przewodniczący Rady Dyscyplin Nauk Farmaceutycznych, dr Dariusz Paluszek – Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej, dr Ewa Trzepla - Prezes Centrum Medycznego WUM Sp. z o.o. oraz przedstawiciele władz administracyjnych. Z ramienia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego obecni byli: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk – Prodziekan ds. Dydaktyczno-Wychowawczych, prof. Kazimierz Szopiński – Prodziekan ds. Nauczania w Języku Angielskim i Współpracy Zagranicą, dr hab. Leopold Wagner - Przewodniczący Rady Pedagogicznej dla kierunku lekarsko-dentystycznego.

Zwracając się do immatrykulowanych prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska powiedziała, że wydarzenie w którym uczestniczą, stanowiące owoc ich pracy z pewnością zostanie przez nich zapamiętane.  Podkreśliła, że rozpoczynają  kształcenie na Wydziale, który w ważnych zestawieniach lokuje się na pierwszym miejscu, Wydziale, którego absolwenci osiągają znakomite rezultaty na Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym, czego potwierdzeniem była ostatnia Sesja. Dodała także, że nowo przyjęci będą mieć do dyspozycji wiele nowoczesnych obiektów zlokalizowanych w Kampusie Banacha – w szczególności Uniwersyteckie Centrum Stomatologii.

W imieniu JM Rektora – prof. Mirosława Wielgosia głos zabrała prof. Barbara Górnicka. Przekazała gratulacje JM skierowane zarówno do studentów, którzy okazali się być najlepszymi z najlepszych, jak i Władz Wydziału, który uzyskał w ubiegłym roku kategorię A i który może się poszczycić absolwentami mającymi wiele osiągnięć.  Rektor podkreślił także, że rok akademicki 2019-2020 będzie wyjątkowy dla  Wydziału – nowi studenci będą pierwszym rocznikiem w historii, który rozpocznie kształcenie w  nowoczesnym, spełniającym najwyższe standardy, gmachu Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii. Zauważył, że UCS stanowiące wyczekiwaną przez nauczycieli i studentów  inwestycję na miarę XXI wieku będzie służyć nie tylko kształceniu kadr medycznych, ale też rozwijaniu badań naukowych i leczeniu pacjentów.

Głównym punktem uroczystości, było ślubowanie studentów, które odebrali: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk i prof. Kazimierz Szopiński.

Podczas immatrykulacji wyróżniono studentów reprezentujących Wydział podczas Centralnej Inauguracji Roku Akademickiego, którzy osiągnęli najlepsze wyniki podczas rekrutacji. Wręczono także akty powołania do pocztu sztandarowego.

Do nowych członków uczelnianej społeczności zwrócił się przedstawiciel Samorządu Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego – Stanisław Pawlak.
Z wykładem inauguracyjnym dotyczącym drogi zawodowej, którą muszą przebyć wszyscy immatrykulowani, wystąpił prof. Bogdan Ciszek – kierownik Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Daniela Synowca.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM