Zaproszenie na warsztaty „Scientific writing workshop”, które poprowadzi prof. Jędrzej Kosiuk z Uniwersytetu w Lipsku

Data wydarzenia
Sala wykładowa nr 8 w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM
Opis wydarzenia

I Katedra i Klinika Kardiologii zaprasza wszystkich studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na warsztaty „Scientific writing workshop”, które poprowadzi Profesor Jędrzej Kosiuk z Uniwersytetu w Lipsku wizytujący na WUM w ramach projektu WUM Akademia Innowacyjnej Dydaktyki

Kiedy? 3 stycznia 2019 r.
Gdzie? Sala wykładowa nr 8 w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym

Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

Uwaga! Liczba miejsc limitowana – bardzo prosimy o wysłanie krótkiego zgłoszenia na adres: cardiology@wum.edu.pl

Plakat zapraszający na warsztaty

Ist Department and Clinic of Cardiology invites all the students for a Scientific writing workshop with Prof. Jedrzej Kosiuk, a Visiting Professor from the University of Leipzig. The workshop is a one day crash course focusing on helping students to make their first steps in science. It provides practical tips&tricks addressing issues like finding inspiration, suitable study design or a wise pick of a target journal. It is addressed to both medical students as well to young scientist and academics.

When: 3rd January 2019

Where: room no 8, Library and Information Centre MUW, 61, Żwirki i Wigury Street. The workshop will be held in English.

Limited places available – please register early via cardiology@wum.edu.pl!

The workshop is organized within „MUW Academy of Innovative Didactics” project, funded under the PO WER programme 2016-2020 operating within European Union Social Fund.

I Katedra i Klinika Kardiologii