Nauka: Jak stan zapalny wpływa na chorobę Parkinsona i atypowe parkinsonizmy

Wraz z wydłużaniem się życia oraz zwiększającą się liczbą osób dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi, wzrasta znaczenie ich optymalnej diagnostyki. Patofizjologia chorób neurodegeneracyjnych nie jest zgłębiona, ale jako jedną z przyczyn wskazuje się tan zapalny. Dr hab. Piotr Alster z Kliniki Neurologii WNoZ WUM prowadzi badanie, które pozwoli na porównanie poziomów parametrów zapalnych w przebiegu choroby Parkinsona i postępującego porażenia nadjądrowego, a także wskazanie różnic między tymi podtypami.

Analiza dr. hab. Piotra Alstera może pozwolić na ocenę roli, jaką w patofizjologii atypowych parkinsonizmów odgrywa stan zapalny. Możliwe będzie zbadanie także tego, dlaczego w ramach poszczególnych jednostek chorobowych część przypadków ewoluuje do bardziej, a część do mniej obciążających podtypów. Badanie może przyczynić się również do weryfikacji chorób, które aktualnie pozbawione są efektywnych metod leczenia, m.in. postępującego porażenia nadjądrowego, pod kątem czynników potencjalnie modyfikowalnych za pomocą leczenia.

O swoich badaniach nasz naukowiec opowiada w artykule opublikowanym w sekcji Nauka. Zapraszamy do lektury! Strona za artykułem "Jak stan zapalny wpływa na chorobę Parkinsona i atypowe parkinsonizmy"