Konferencja "Apteka w czasie wojny i kryzysu. Farmaceuci jako element odporności państwa"

Data wydarzenia
Miejsce
Centrum Dydaktyczne WUM, ul. ks. Trojdena 2a, Warszawa
Opis wydarzenia

Wobec rosnących zagrożeń i dynamicznie zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa w Europie, odporność systemu ochrony zdrowia staje się jednym z kluczowych wyzwań państwa. Wojna w Ukrainie unaoczniła, jak szybko mogą zostać przerwane łańcuchy dostaw, jak dotkliwe są niedobory leków i sprzętu oraz jak często trzeba podejmować decyzje w warunkach ograniczonych zasobów i bez gotowych procedur. W tym kontekście farmaceuci powinni być postrzegani jako jedno z najważniejszych ogniw odporności państwa.
Doświadczenia Ukrainy pokazują, że apteka w sytuacji kryzysowej nie jest wyłącznie miejscem wydawania leków – staje się punktem utrzymania ciągłości terapii, węzłem logistyki i zarządzania zapasami, miejscem edukacji i wsparcia pacjentów, a przy przeciążeniu systemu ochrony zdrowia również istotnym punktem pierwszego kontaktu i informacji. Włączenie farmaceutów w planowanie działań kryzysowych może realnie skrócić czas reakcji i wzmocnić bezpieczeństwo lekowe. 

Aby jednak farmaceuci mogli skutecznie pełnić tę rolę, potrzebne są rozwiązania systemowe i praktyczne przygotowanie. Dlatego jednym z kluczowych tematów konferencji będzie potrzeba szkoleń ukierunkowanych na działanie w warunkach niedoborów, stresu i presji czasu – od rozszerzonej pierwszej pomocy, przez logistykę i komunikację kryzysową, po współpracę z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe.

Tematyka i prelegenci

Tematyka konferencji obejmie trzy główne obszary: 

  • doświadczenia i wnioski z działań w warunkach wojny, 
  • farmaceutę jako istotne ogniwo systemu bezpieczeństwa, 
  • szkolenia, rozwiązania systemowe i przyszłość przygotowania aptek do działania w kryzysie.

W programie zaplanowano wystąpienia i debaty z udziałem przedstawicieli polskich instytucji oraz środowisk eksperckich, m.in. Ministerstwa Zdrowia, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Naczelnej Rady Aptekarskiej, konsultantów krajowych oraz przedstawicieli administracji i zarządzania kryzysowego.

Szczególnym punktem wydarzenia będą także wystąpienia gości specjalnych z Ukrainy, którzy podzielą się doświadczeniami z funkcjonowania aptek w warunkach wojny:

  • Edem Adamanow – dyrektor Państwowego Centrum Eksperckiego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy,
  • Yuliia Klymeniuk – ekspert ds. polityki farmaceutycznej i regulacji, członek rady Stowarzyszenia Farmaceutów Ukrainy,
  • Natalia Tulynowa – CEO i założycielka Fundacji Narodowa Agencja Pomocy Humanitarnej „Zdrowi”.
     

Do kogo skierowana jest konferencja

Konferencja jest skierowana do farmaceutów i właścicieli aptek, przedstawicieli hurtu i dystrybucji, administracji publicznej i struktur zarządzania kryzysowego, kadry ochrony zdrowia, środowisk naukowych i samorządowych, a także firm i instytucji zainteresowanych bezpieczeństwem lekowym oraz odpornością systemu zdrowia.

Dlaczego warto wziąć udział?

Uczestnicy zyskają:

  • wiedzę i praktyczne wnioski, jak wzmacniać rolę farmaceutów w odporności państwa,
  • doświadczenia Ukrainy przełożone na polskie realia – co działa w kryzysie, a co zawodzi,
  • konkretne scenariusze działania dla aptek i dystrybucji w warunkach niedoborów,
  • możliwość rozmowy o rozwiązaniach systemowych i standardach szkoleń,
  • sesje pytań i odpowiedzi oraz networking między aptekami, instytucjami i administracją.

Rejestracja

Rejestracja jest bezpłatna i jest dostępna pod linkiem: https://aptekanaratunek.pl/

Za udział w konferencji można uzyskać punkty edukacyjne przyznawane przez Okręgową Izbę Aptekarską w Warszawie. Farmaceuci mogą otrzymać 4 pkt. a technicy farmaceutyczni 5 pkt. 

Organizator
Wydział Farmaceutyczny i Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, we współpracy z Instytutem Ochrony Zdrowia