Ogłoszenia dla studentów

Zaproszenie do udziału w badaniu COVID Stress-Less

Badanie COVID Stress-Less, będące inicjatywą zespołu naukowców z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, skierowane jest do osób cierpiących na stres, niepokój i inne emocjonalne problemy w związku z pandemią COVID-19. Jego celem jest ocena skuteczności miesięcznego treningu psychologicznego online zaprojektowanego, aby pomóc osobom potrzebującym w rozwinięciu umiejętności lepszego radzenia sobie z emocjami związanymi z COVID.

Badanie ma charakter poufny. Wyniki badania będą analizowane wyłącznie zbiorowo i mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów badawczych.

Badanie będzie obejmować trzy etapy:

  • Wypełnienie ankiety z kwestionariuszami (ok. 40 min.). Etap ten jest podzielony na dwie części, wpierw ankieta skriningowa celem kwalifikacji do badania, a następnie tuż przed etapem nr 2 dokończenie reszty kwestionariuszy.
  • Osoby, które zostaną zakwalifikowane, otrzymają możliwość wzięcia udziału w:
    - DARMOWEJ 4-tygodniowej onlinowej interwencji opartej na uważności lub
    - DARMOWYM 4-tygodniowym onlinowym treningu relaksacyjnym  
  • Zaraz po jego ukończeniu oraz po okresie 1 miesiąca od ukończenia programu poprosimy o ponowne wypełnienie kwestionariuszy

Więcej na stronie: www.covid.stress-less.pl
Rejestracja do badania jest otwarta do 11 czerwca 2020 do godz. 22.00.

Zielone webinary Inkubatora UW

Zielone webinary Inkubatora UW to cykl 3 webinarów o tematyce ekologicznej. Wraz z zaproszonymi gośćmi omówione zostaną różne obszary - w codziennym i bliskim wszystkim ujęciu. Rozmowy będą dotyczyły życia w duchu eko, zero waste, czyli życiu w zgodzie z naturą i jej obecnymi wyzwaniami.

Celem Zielonych webinarów jest edukacja ekologiczna oraz inspiracja do zmian. Organizatorzy wraz z uczestnikami wspólnie odpowiedzą na pytania: co robić, by być bardziej eko, jak odnaleźć się w filozofii zero waste, jak tworzyć nową ekocodzienność i od czego to wszystko zacząć.

Wszystkie webinary są bezpłatne i odbędą się w wydarzeniu na Facebooku - każdy z nich o stałej porze, godz. 18:00 (https://www.facebook.com/events/273948390395639/)

 

9.06 "Jak tworzyć ekostartupy?"
Michał Piosik i Piotr Grabowski z foodtech.ac opowiedzą o tym, jak wpaść na pomysł ekostartupu, jak go prowadzić i zdobywać finanse na rozwój. Wspólnie zastanowimy się też, czy nowa ekonomia będzie zielona.

16.06 "Jak gotować w duchu zero waste?"
Rozmowa z Jagną Niedzielską - kucharką, doradcą kulinarnym, propagatorką nurtu zero waste i autorką książki "Bez resztek". O tym, czym jest filozofia zero waste, jak wprowadzić ją do kuchni, by gotować zdrowo, pysznie i mądrze.

23.06 "Jak stworzyć roślinne otoczenie wokół siebie?"
Roślinne Porady, czyli o tym, dlaczego w mieście też powinniśmy otaczać się roślinami i jak stworzyć roślinny zakątek w domu, na parapecie, balkonie czy w ogródku. Z Sebastianem Kulisem porozmawiamy również o tym, jak nie marnować żywności i kupować odpowiedzialniej.

20. edycja Nagród Naukowych Polityki

Tygodnik POLITYKA zaprasza młodych naukowców do walki o stypendium – Nagrody Naukowe POLITYKI.

Regulamin, składy kapituł oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na naszej stronie www.polityka.pl/stypendia
Zgłoszenia przyjmowane będą do 14 czerwca br.

Piętnastu finalistów zostanie wyłonionych na łamach POLITYKI 16 września, zaś nazwiska pięciu stypendystów zostanie ogłoszonych w październiku.

Fundacja Tygodnika POLITYKA prowadzi akcję stypendialną skierowaną do młodych zdolnych ludzi nauki od 2001 roku. Przyznając Nagrody Naukowe chcemy wyławiać i eksponować tych, którzy są w awangardzie myśli, badań, intelektualnych poszukiwań, popularyzować to, co robią i ich samych, jako wzorce kariery zawodowej. Co roku ubiega się o nie kilkuset kandydatów w dziedzinie nauk humanistycznych, ścisłych, społecznych, nauk o życiu i nauk technicznych.
W ciągu dziewiętnastu lat trwania akcji, dzięki pomocy partnerów finansowych oraz czytelników tygodnika POLITYKA, którzy wpłacali na akcję 1% podatku, Fundacja wsparła 317 naukowców kwotą ponad 6 mln 500 tys. zł.

 

 

Podręcznik "Zasady żywienia osób z cukrzycą i chorobami towarzyszącymi"

Informujemy o publikacji podręcznika dla lekarzy i dietetyków pt.: "Zasady żywienie osób z cukrzyca i chorobami towarzyszącymi" (Wydawnictwo PZWL 2020), która powstała w Zakładzie Dietetyki Klinicznej Wydział Nauk o Zdrowiu WUM pod redakcją naukową dr Anny Jeznach-Steinhagen.

Pozycja zawiera ponad 360 stron, 23 rozdziały, a do napisania zostali zaproszeni najlepsi specjaliści z tematu żywienia z Zakładu Dietetyki Klinicznej WUM, Instytutu nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii UCK WUM oraz Klinika Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM.

Swoją tematyką obejmuje zarówno cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzyce ciężarnych, nefropatię cukrzycową, NAFLD, wegetarian z cukrzycą, pacjentów z cukrzyca i chorobami kardiologicznymi, bezpieczeństwo diet alternatywnych, słodzików, mikrobiota w cukrzycy czy elementy psychodietetyki i zaburzeń odżywiania u osób z cukrzycą. Zawiera wiele barwnych rycin, tabel, diagramów, schematów - zachęca i ułatwia studiowanie wiedzy.

Spis treści

Podręcznik uzyskał 2 pozytywne recenzje oraz patronat Sekcji Dietetyki Medycznej Polskiego Towarzystwa Żywienie Poza- i dojelitowego POLSPEN.

Zachęcamy do zapoznania się z tematyką rozdziałów i do czytania.

Marsz Żółtej Wstążki

Marsz Żółtej Wstążki to marsz solidarności z osobami z doświadczeniem kryzysów psychicznych, organizowany przez Kongres Zdrowia Psychicznego i Fundację eF kropka. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Pacjenta. Hasło tegorocznych obchodów brzmi Idziemy #PoGodność

Co roku ulicami Warszawy przechodzi Marsz Żółtej Wstążki, Marsz o godność - solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego. Po to, by przypominać w ten sposób o ich potrzebach. O tym, że tacy ludzie są wśród nas i nie jest ich mało.
W tym roku marsz po raz pierwszy miał przejść ulicami kilkunastu miast, właśnie 30 maja. Niestety, w obecnej sytuacji nie ma możliwość, aby spotkać się na zewnątrz. Natomiast przez 10 dni, przez całą Polskę, będzie odbywał się marsz online.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/695939931183657/
Historia marszu: www.ef.org.pl/dzialania/marsz-zoltej-wstazki/

Udział w badaniu ankietowym Projektu COH-FIT

W imieniu badaczy tworzących ogólnoświatowy projekt COH-FIT, obejmujący kraje dotknięte pandemią koronawirusa COVID-19, przekazujemy uprzejmą prośbą o pomoc i wypełnienie poniższej ankiety.

Projekt COH-FIT ma na celu identyfikację osób o podwyższonym i obniżonym ryzyku występowania problemów fizycznych i psychicznych w czasie pandemii, a także w wyniku różnych ograniczeń z nią związanych. Zamierza również zidentyfikować czynniki ryzyka i możliwe działania ochronne, które będą przydatne w tworzeniu specjalistycznych programów minimalizujących skutki pandemii COVID-19 oraz w przypadku wystąpienia innych pandemii w przyszłości.

Link do filmu promującego ogólnoświatowy projekt COH-FIT: https://www.facebook.com/watch/?v=804890979917497

Badanie objęte jest patronatem honorowym Ministra Zdrowia oraz Rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Link do ankiety: https://www.coh-fit.com/take-survey/

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy za prace dyplomowe z zakresu rozwoju Warszawy - nowy termin zgłoszeń!

Po raz piąty Prezydent m.st. Warszawy zaprasza autorów prac magisterskich i rozpraw doktorskich obronionych na warszawskich uczelniach w 2019 roku do udziału w konkursie organizowanym wspólnie przez Urząd m.st. Warszawy i Muzeum Warszawy.

Studenci mogą przyczynić się do wzbogacenia wiedzy w wielu tematach związanych z zadaniami samorządu. Szeroki zakres prac zgłaszanych do konkursu pozwala przyjrzeć się obszarom, którzy młodzi badacze uważają za istotne, wybierając za przedmiot swoich badań takie sprawy jak: sztuka w mieście, rolnictwo miejskie, planowanie przestrzenne, ochrona środowiska i gospodarowanie odpadami, zrównoważony transport czy idea smart city.

Nagroda główna w kategorii rozpraw doktorskich wynosi 15 tys. złotych, a trzy wyróżnienia – po 6 tys. zł. Laureat nagrody głównej za prace magisterska otrzyma 7 tys. zł, a autorzy wyróżnionych prac – po 3 tys. zł.

Termin zgłoszeń został wydłużony do 19 czerwca br. z uwagi na sytuację epidemiologiczną. Dla osób zainteresowanych ubieganiem się o Nagrodę, poza drogą pocztową, istnieje możliwość elektronicznego zgłaszania prac. Na adres: naukowa@um.warszawa.pl należy przesłać formularz zgłoszeniowy wraz z podpisami oraz w wersji edytowalnej, a wymagane w regulaminie załączniki powinny być zapisane w formacie PDF.

Regulamin oraz wzór formularza zgłoszeniowego można pobrać ze strony https://www.um.warszawa.pl/NP