Doktor Magdalena Arcimowicz zdobyła szczyt K2!

Jest ekspertką w dziedzinie rynoalergologii i na co dzień pracuje w Katedrze i Klinice Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM. Góry od zawsze były jej pasją. 27 lipca, jako czwarta Polka w historii, wspięła się na wysokość 8611 m n.p.m i zdobyła szczyt K2.

K2, ośmiotysięcznik, najwyższy szczyt łańcucha górskiego Karakorum, to drugi co do wysokości szczyt Ziemi. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Uznawany jest za najniebezpieczniejszy i najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia m.in. ze względu na panującą tam pogodę. I jak podkreślała dr Magdalena Arcimowicz w rozmowie z Gazetą Wyborczą, warunki atmosferyczne w czasie jej wyprawy były bardzo złe. Wspinanie utrudniały opady śniegu, mocny wiatr oraz ograniczona widoczność. Na szczęście udało się. Trasę na szczyt góry dr Arcimowicz pokonała w dziewięcioosobowym zespole wspinaczy z różnych części świata i towarzystwie szerpy. 

Dr Arcimowicz pierwszą wyprawę wysokogórską odbyła w 2009 roku. Za sobą ma już wspinaczkę na m.in. sześciotysięczniki w Ameryce Południowej i siedmiotysięczniki - Kirgistan i Himalaje Indyjskie. Przed K2 zdobyła inny ośmiotysięcznik – Makalu, położony w Himalajach Wysokich. I właśnie po jego zdobyciu rozpoczęła przygotowania do wyprawy na K2.

Ośmiotysięcznik K2 został zdobyty w 1954. Pierwszą Polką i pierwszą kobietą na K2 była Wanda Rutkiewicz, która stanęła na szczycie 23 czerwca 1986 r. Dr Arcimowicz jest czwartą Polką, która może się pochwalić osiągnięciem tego sukcesu!  

 

Na podstawie materiałów Gazety Wyborczej
Fot. Archiwum własne dr Arcimowicz