Co nowy student WUM wiedzieć musi?

Już od poniedziałku nowo przyjęci studenci zaczęli naukę na wybranych przez siebie kierunkach. Ale zanim poszli na swój pierwszy wykład czy seminarium, uczestniczyli w dniach adaptacyjnych, które specjalnie dla nich zorganizowały wydziałowe samorządy studenckie. Odbył się również „Orientation Week” dla obcokrajowców zaczynających studia na English Division oraz English Dentistry Division. Nad całością czuwał Samorząd Studentów WUM.

Większość z nich dostała się na wymarzony kierunek, jednak nie tak łatwo od razu „stać się” studentem. Zwłaszcza, że uczelnia jest całkiem sporą organizacją i trzeba się jej nauczyć. Dni adaptacyjne dostarczają wielu niezbędnych informacji na temat uniwersyteckiej struktury i ścieżek postępowania. Umożliwiają też integrację i nawiązanie nowych znajomości, dzięki którym początek nie jest taki trudny. To także szansa na poznanie perspektywy starszych kolegów.
– W trakcie dni adaptacyjnych chcemy zarazić studentów pierwszego roku pasją do przyszłego zawodu. I przekonać ich, że dobrze zrobili, wybierając tę ścieżkę – mówi Dominika Domanowska, przewodnicząca samorządu studentów Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.

Nowi studenci mają również okazję wysłuchać rad dotyczących praktycznego wymiaru edukacji od dziekanów i prodziekanów oraz pracowników dziekanatów.
– Zobaczycie państwo, że sposób nauczania na uczelni wyższej jest inny niż w liceum – mówił prof. Mariusz Gujski, dziekan wydziału Nauk o Zdrowiu, w trakcie spotkania dla kierunków: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, dietetyki i zdrowie publiczne, które odbyło się 29 września. – Im szybciej zdacie sobie sprawę z tego przeskoku i większych wymagań w wielu obszarach, tym lepiej dla was. Trzymam kciuki, żebyście sobie poradzili. I pamiętajcie, że jesteśmy w stanie pomóc, ale tylko wtedy, kiedy mamy w was partnerów. Dlatego dziekan zachęcał do unikania zaległości w nauce materiału oraz do zgłaszania problemów kadrze dydaktycznej, która jest otwarta na potrzeby studentów.

W trakcie dni adaptacyjnych studenci odbywają ponadto szkolenia z zakresu praw i obowiązków studentów. Spotykają się także z przedstawicielami wybranych organizacji studenckich i kół naukowych oraz poznają swoje grupy dziekańskie.

Orientation Week

Spotkania adaptacyjno-integracyjne są szczególnie ważne dla studentów-cudzoziemców, którzy nie tylko poznają uczelnię, ale też muszą załatwić wszystkie niezbędne sprawy związane ze swoim pobytem w obcym kraju. W trakcie Orientation Week, który odbył się w dniach 25-30 września, nowi studenci English Division oraz English Dentistry Division otrzymali wszystkie niezbędne informacje dotyczące m.in. swoich praw jako mieszkańców stolicy. Nie zabrakło oczywiście pakietu wskazówek na temat studiowania na WUM oraz aktywności integracyjnych.

Organizatorami wydarzenia byli członkowie English Division Student Government. W oficjalnym powitaniu studentów pierwszego roku, które odbyło się 28 września, udział wzięli: prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM oraz prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia oraz przedstawiciele wydziałów – dr hab. Jacek Sieńko, prodziekan ds. studenckich English Division WL i dr hab. Ewa Czochrowska, prodziekan ds. współpracy z zagranicą i kierunków: lekarsko-dentystycznego w języku angielskim i logopedii ogólnej i klinicznej WLS. Rektor i prorektor gratulowali studentom sukcesu w przyjęciu na Warszawski Uniwersytet Medyczny i zachęcali do korzystania z pomocy uczelni i starszych kolegów. Ważnym elementem Orientation Week była także ceremonia nałożenia białego fartucha ("White coat ceremony"), która jest symbolicznym gestem związania się z zawodem lekarza, a także dołączenia do grona akademickiego.

Goście dni adaptacyjnych

Na dniu adaptacyjnym Wydziału Lekarskiego, który odbył się 26 września obecni byli: prof. Rafał Krenke, dziekan oraz dr hab. Łukasz Koperski, prodziekan ds. studenckich I-II roku oraz dr hab. Anna Iwan, opiekun I roku;
Na dniu adaptacyjnym Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, który odbył się 27 września obecna była: prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan ds. kierunków: lekarsko-dentystycznego, higieny stomatologicznej i technik dentystycznych;
Na dniu adaptacyjnym Wydziału Nauk o Zdrowiu, który odbył się 29 września obecni byli: prof. Mariusz Gujski, dziekan oraz dr hab. Łukasz Czyżewski, prodziekan ds. pielęgniarstwa;
Na dniu adaptacyjnym Wydziału Farmaceutycznego, który odbył się 30 września obecni byli: dr hab. Piotr Luliński, dziekan, prof. Olga Ciepiela, prodziekan ds. kształcenia na kierunku analityka medyczna, dr hab. Agnieszka Bazylko, prodziekan ds. kształcenia na kierunku farmacja, dr Agnieszka Zielińska, opiekun pierwszego roku analityki medycznej;
Na Orientation Week obecni byli, prócz wymienionych powyżej: prof. Rafał Krenke, dziekan WL, dr hab. Magdalena Łazarewicz, koordynatorka Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej WUM

Organizatorzy

Dzień adaptacyjny Wydziału Lekarskiego zorganizował samorząd studentów WL w składzie: Anna Kupczak, Karolina Marrodan-Wojtczak, Emilia Figura, Piotr Gronowski, Jan Majczyk, Jan Pawłasek
Dzień adaptacyjny Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego zorganizował samorząd studentów WLS w składzie: Dominika Domanowska, Tomasz Michalczyk, Katarzyna Śledź
Dzień adaptacyjny Wydziału Nauk o Zdrowiu zorganizował samorząd studentów WNoZ w składzie: Julia Krzemińska, Olga Tymińska, Agata Piotrkowska, Gabriel Pesta, Mateusz Borecki
Dzień adaptacyjny Wydziału Farmaceutycznego zorganizował samorząd studentów WF w składzie: Aleksandra Kumorek, Aleksander Kuźmicz
Orientation Week zorganizował samorząd studentów EDSG w składzie: Catherine Gartside, Michail Koutentakis, Alexis Vourtsis, Loay Alayoubi, Ishani Khanna, Divit Amarnani, Flynn Ott, Rakesh Roshan

W wydarzenie włączone były również organizacje studenckie: IFMSA-Poland Oddział Warszawa, PTSF Oddział Warszawa, STDL WUM, STN WUM, AZS WUM oraz studenckie koła naukowe.