Andrzej Ochal Trenerem Roku 2023

Tytuł ten został mu przyznany już po raz czwarty w plebiscycie Guttmanny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Został uhonorowany za prowadzenie reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym i sukces, jaki osiągnęła w tegorocznych mistrzostwach Europy.

Ideą plebiscytu jest promocja sportu osób z niepełnosprawnościami oraz przełamywanie barier i stereotypów. Zwycięzcy otrzymują statuetkę imienia Sir Ludwiga Guttmanna - twórcy igrzysk paraolimpijskich.

Andrzej Ochal od 20 lat związany jest Zakładem Rehabilitacji WUM, prowadzi autorskie zajęcia dla studentów kierunku fizjoterapia. W 2021 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia oraz odznaką „Za Zasługi dla Sportu”. Kadrę Narodową Osób Niepełnosprawnych Polskiego Związku Tenisa Stołowego trenuje od 2018 r.

Trener Roku 2023

Na Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się w dniach 4-9 września 2023 r. w Sheffield, reprezentacja zwyciężyła w klasyfikacji medalowej. Zdobywał 16 medali: 10 złotych, dwa srebrne i cztery brązowe. To ogromny sukces, za który Andrzejowi Ochalowi przypadła statuetka Guttmanna.

Andrzej Ochal nie mógł odebrać nagrody osobiście. Obecnie razem ze swoją drużyną przebywa na zawodach międzynarodowych, gdzie walczą o awans do Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu. Podziękował jednak wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu kadry.   

Gala jubileuszowa plebiscytu odbyła się 4 grudnia. W jej trakcie zaprezentowano zwycięzców w następujących kategoriach: Sportowiec 2023 roku; Trener/Trenerka 2023 roku; Organizacja Sportowa 2023 roku; Wydarzenie Sportowe 2023 roku; Drużyna 2023 roku oraz przyznano nagrodę specjalną. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Sportu i Turystyki.
 

Relacja z wydarzenia oraz wszyscy zwycięzcy