Aktualności - 2020

Szczepienia przeciw COVID-19
Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia - prof. Marek Kuch poinformował dzisiaj o przedłużeniu terminu zgłoszeń studentów WUM do etapu "0" szczepień przeciw COVID-19. Został on przedłużony do 14 stycznia 2021 roku. Zgłoszenia należy kierować pocztą elektroniczną na adres wskazany przez właściwy dziekanat. Akcja szczepień w etapie zerowym obejmuje personel medyczny, studentów i pracowników naszej uczelni.
Baner SARS-CoV2
Badacze z WUM zrealizują projekt badawczo-wdrożeniowy leczenia niewydolności oddychania w przebiegu COVID-19 z zastosowaniem hełmu oraz nieinwazyjnego wspomagania wentylacji i wysokoprzepływowej tlenoterapii. 
Maciej Piotr Janiak
Rektor prof. Zbigniew Gaciong w specjalnym liście podziękował Maciejowi Piotrowi Janiakowi za udział w akcji testowania kierowców w kierunku SARS-CoV-2 w porcie w Dover. „Cieszę się, że w sytuacjach, kiedy decyduje szybkość i niezawodność działania mogę liczyć na specjalistów oddanych niesieniu różnorodnej pomocy ludziom jej oczekującym” – napisał rektor.
Szczepienia
Trwająca w WUM akcja szczepień została już odnotowana w licznych mediach. 450 szczepień Agencja Rezerw Materiałowych przekazała do CM WUM jako dodatkową pulę dawek, odrębną od puli szczepionek przeznaczonych dla etapu zerowego akcji.
Dr hab. Mariusz Gujski

- Co najmniej 75 proc. Polaków powinno przyjąć szczepionkę, by osiągnąć próg prowadzący do bezpieczeństwa zdrowotnego populacji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Gujski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Gość PR24 podkreślił, że niezależnie od tego, w jakim czasie uzyskamy jako populacja odporność na COVID-19, to jeśli będzie to poziom 75 proc., to będzie to już poziom bezpieczny dla społeczeństwa. - Im szybciej, tym lepiej, ale to już zależy od możliwości logistycznych naszego państwa oraz od chęci do zaszczepienia się wśród Polaków - powiedział.
Wyraził nadzieję na przyjęcie szczepionki w styczniu. - Jeśli tak się stanie, ja i moja rodzina, w tym 84-letni ojciec, poczujemy efekt po miesiącu, będziemy bezpieczniejsi - podkreślił gość PR24.
prof. Anna Kostera-Pruszczyk
W Polsce jest około 1 tys. pacjentów z SMA, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni - ciężką i rzadką chorobą genetyczną. W ponad 90 proc. przypadków objawy choroby pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Dzieci, u których zanik mięśni został wcześnie zdiagnozowany, mogą zostać poddane błyskawicznemu leczeniu i rozwijać się podobnie jak ich zdrowi rówieśnicy
prof. Zbigniew Gaciong

Rozpoczęła się wielka akcja szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Rektor prof. Zbigniew Gaciong w specjalnie przygotowanym filmie zwraca się do pracowników WUM i szpitali klinicznych, doktorantów, studentów, a także osób związanych zawodowo z uczelnią: Apeluję do Państwa: zgłaszajcie się do szczepień w pierwszym możliwym terminie. Jako osoby związane z ochroną zdrowia jesteśmy w szczególnej sytuacji. Z jednej strony jesteśmy bardziej niż inni narażeni na zakażenie, z drugiej strony musimy być zdrowi, żeby pomagać innym zmagać się z różnymi chorobami. Szczepionka jest dla wszystkich przepustką do normalności, do świata jaki znamy, do studiowania i pracowania bez obaw, do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, do korzystania z życia bez cienia rzucanego przez pandemię, do skończenia ze strachem o zdrowie i życie naszych najbliższych z powodu możliwości zakażenia SARS-CoV-2.(…). Podkreślam, że szczepionka jest bezpieczna. Niewiele jest leków, których badania kliniczne obejmowałyby pond 40 tysięcy osób. A w przypadku tej szczepionki, została przebadana tak ogromna liczba ludzi. Szczepionka zawiera mRNA, a jej nośnikiem są liposomy. Nie ma w niej żadnych innych składników. I nie, nie zmieni ona Państwa DNA. Koleżanki i koledzy, drodzy studenci i pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, bądźmy odpowiedzialni, bądźmy solidarni, zaszczepmy się. Dajmy dobry przykład innym”.
baner ze zdjęciem prof. Zbigniewa Gacionga
Rektor prof. Zbigniew Gaciong w specjalnie przygotowanym filmie zwraca się do pracowników WUM i szpitali klinicznych, doktorantów, studentów, a także osób w innej formie związanych zawodowo z uczelnią:
„Apeluję do Państwa: zgłaszajcie się do szczepień w pierwszym możliwym terminie. Jako osoby związane z ochroną zdrowia jesteśmy w szczególnej sytuacji. Z jednej strony jesteśmy bardziej niż inni narażeni na zakażenie, z drugiej strony musimy być zdrowi, żeby pomagać innym zmagać się z różnymi chorobami. Szczepionka jest dla wszystkich przepustką do normalności, do świata jaki znamy, do studiowania i pracowania bez obaw, do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, do korzystania z życia bez cienia rzucanego przez pandemię, do skończenia ze strachem o zdrowie i życie naszych najbliższych z powodu możliwości zakażenia SARS-Cov-2.(…) Z całą mocą podkreślam: szczepionka jest bezpieczna. Niewiele jest leków, których badania kliniczne obejmowałyby pond 40 tysięcy osób. A w przypadku tej szczepionki, została przebadana tak ogromna liczba ludzi. Szczepionka zawiera mRNA, a jej nośnikiem są liposomy. Nie ma w niej żadnych innych składników. I nie, nie zmieni ona Państwa DNA. Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, Drodzy Studenci i Pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, bądźmy odpowiedzialni, bądźmy solidarni, zaszczepmy się. Dajmy dobry przykład innym."
Baner z wywiadu  tvn 24

Każdego dnia w Polsce umiera przynajmniej kilkaset osób, a my się zastanawiamy, czy ręka będzie mniej czy bardziej bolała - mówił o wątpliwościach Polaków w sprawie szczepionki przeciw COVID-19 w "Faktach po Faktach" specjalista chorób zakaźnych, doktor Ernest Kuchar. Immunolog i pulmonolog doktor Wojciech Feleszko przypomniał, że "prace nad platformą szczepionkową trwały od lat 90."
baner y fragmentem publikacji Gazety Wyborczej
Nawet trzykrotnie więcej Polaków w wieku 18-65 lat mogło przejść COVID-19 niż to podają statystki. Przyczyną jest rezygnacja z robienia testów, głównie ze względu na małą intensywność objawów – wynika z badania ARC Rynek i Opinia oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Media informowały o raporcie w okresie 23-30.12.2020 roku 484 razy.