Naukowcy WUM Wizjonerami Zdrowia 

Jak co roku redakcja WPROST podczas Gali Wizjonerów Zdrowia, przyznała wyróżnienia lekarzom i naukowcom zmieniającym medycynę. Wśród laureatów znaleźli się prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM oraz prof. Jerzy Szaflik wieloletni dyrektor Szpitala Okulistycznego WUM.

Prof. Jerzy Szaflik otrzymał Nagrodę Specjalną Za Osiągnięcia Życia. Profesor ma na swoim koncie dziesiątki tysięcy przeprowadzonych operacji okulistycznych. Zasłynął z wprowadzania nowych technik operacyjnych, w tym chirurgii małoinwazyjnej (fakoemulsyfikacja zaćmy i zabieg usuwania zaćmy z użyciem lasera femtosekundowego). Obecnie zajmuje się dwoma innowacyjnymi projektami dotyczącymi wykorzystania sztucznej inteligencji w profilaktyce jaskry i wykrywaniu wczesnych objawów choroby Alzheimera.

Prof. Artur Mamcarz otrzymał tytuł Wizjonera w kategorii Zdrowie Publiczne. Nagroda została przyznana za propagowanie profilaktyki oraz zachęcanie do szczepień i przestrzegania zaleceń lekarzy. Profesor jest autorem wielu publikacji naukowych, popularno-naukowych oraz książek na temat zdrowego stylu. Własnym przykładem zachęca pacjentów do aktywności fizycznych, właściwego sposobu odżywiania się i unikania używek.