Kardiolodzy z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM nauczą komputery opisu EKG

W Pododdziale Elektroterapii I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęto badanie naukowe, którego efekty za kilka lat mogą pozwolić na wsparcie pracy lekarzy przez komputerową analizę sygnału elektrokardiogramu (EKG).

Badanie OVERCOME – ECG Algorithms for CRT Response Evaluation zakłada ustalenie wzorów (ang. pattern) występujących w zapisie EKG u pacjentów poddawanych terapii resynchronizującej serca z wykorzystaniem zaawansowanych technik analitycznych opartych na sztucznej inteligencji i technologii chmurowej. Działania podejmowane w trakcie tego projektu naukowego obejmować będą rejestrację cyfrowego sygnału EKG wśród pacjentów poddawanych leczeniu kardiologicznemu w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przy ul. Banacha w Warszawie. Następnie zapisy te będą analizowane przez badaczy, a tak uzyskany materiał będzie stanowić bazę treningową dla algorytmu sztucznej inteligencji, który będzie mógł na podstawie danych wspomagać decyzje lekarzy odnośnie postępowania terapeutycznego w przyszłości.

Jedną z chorób najczęściej występującą w naszym społeczeństwie, jest niewydolność serca prowadząca często do zaburzeń prawidłowego jednoczesnego skurczu prawej i lewej komory serca. Zaburzenie to jest leczone przez kardiologów z I Katedry i Kliniki Kardiologii przy wykorzystaniu do tego wszczepialne urządzenia do resynchronizacji, które z pomocą elektrostymulacji pozwalają przywrócić prawidłowy rytm. Wyniki tego badania pomogą lekarzom w doborze odpowiednich kandydatów, którym ten rodzaj leczenia pomoże w największym stopniu.

Projekt naukowy realizowany jest dzięki wsparciu z grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla przedsięwzięć realizowanych wspólne przez jednostki badawcze i podmioty gospodarcze. Partnerem technologicznym kardiologów z WUM będzie krakowska firma Cardiomatics, która zajmuje się analizą cyfrowych sygnałów EKG w technologii chmurowej. Inżynierowie i informatycy z tej firmy wspomogą lekarzy w części związanej z „trenowaniem” komputerów do celów rozpoznawania odpowiedzi na zaawansowaną technologicznie terapię, a także innych zaburzeń rytmu serca, takich jak bloki przedsionkowo-komorowe i odnóg pęczka Hisa czy migotanie przedsionków. Połączenie między Warszawą a Krakowem umożliwi opracowana przez Cardiomatics technologia chmurowa SaaS (ang. Software as a Service) pozwalająca na wykonywanie obliczeń i funkcjonalność oprogramowania poza siedzibą szpitala.

Wykorzystanie nowoczesnej technologii to jeden z kierunków rozwoju medycyny. Wsparcie komputerowe w codziennej pracy kardiologów na pewno nie wyeliminuje kontaktu lekarz-pacjent, ale może mieć wpływ na podejmowanie bardziej adekwatnych decyzji terapeutycznych.

Badanie zostało zaakceptowane przez Komisję Bioetyczną WUM, a w ostatnich dniach Narodowa Biblioteka Medyczna USA (NLM) wchodząca w skład Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) zaakceptowała protokół badania w programie ClinicalTrials.gov (id: NCT04061434). Rekrutacja do badania już się rozpoczęła. W zespole prowadzonym przez prof. Grzegorza Opolskiego i prof. Marcina Grabowskiego pracują badacze: dr hab. n. med. Paweł Balsam, dr Łukasz Januszkiewicz, lek. Diana Paskudzka i lek. Jakub K. Rokicki. Wstępne wyniki analizy zebranych danych powinny być znane w 2020 roku.

Materiał: I Katedra i Klinika Kardiologii UCK WUM