Wizyta delegacji z Papui-Nowej Gwinei

Data dodania: 11.04.2019
W czwartek, 11 kwietnia 2019 r., doszło do pierwszej w historii oficjalnej wizyty przedstawicieli z Papui-Nowej Gwinei w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W murach naszej Uczelni zawitała delegacja zaproszona przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów RP, której przewodził Minister Zdrowia tego kraju – prof. Sir Puka Temu.

Oprócz Ministra Zdrowia, w WUM gościli: dr Pascoe Case – Sekretarz ds. Zdrowia i dr Norbert Rehlis z Departamentu Zdrowia Papui-Nowej Gwinei, wieloletni współpracownik WHO i ONZ. Z ramienia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obecni byli: Małgorzata Niezgoda - doradca Minister Beaty Kempy i Damian Bess – asystent Dyrektora Departamentu Pomocy Humanitarnej.

Minister Puka Temu wraz z delegacją zwiedzili kliniki zlokalizowane w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego UCK WUM: Klinikę Neonatologii, kierowaną przez prof. Bożenę Kociszewską-Najman, Klinikę Położnictwa i Perinatologii, kierowaną przez prof. Piotra Węgrzyna oraz Klinikę Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, kierowaną przez prof. Bożenę Werner, gdzie byli świadkami wykonania zabiegu ablacji u nastoletniej pacjentki. Kierownicy Klinik zaprezentowali działalność oraz osiągnięcia naukowo-dydaktyczne podległych im jednostek.

Przedstawiciele Papui-Nowej Gwinei poszukują dobrych praktyk i wzorców, które mogliby wykorzystać w celu wzmocnienia systemu opieki okołoporodowej w swoim kraju, jak również w kwestii szczepień ochronnych. W tym kraju jest ona na bardzo niskim poziomie, co oznacza wysoką śmiertelność dzieci i matek. Polskie rozwiązania i wyniki w tej dziedzinie są przez tamtejszy rząd bardzo wysoko oceniane, a członkowie delegacji  byli pod ogromnym wrażeniem zarówno budynku Szpitala Pediatrycznego WUM, jak i zwiedzanych Klinik: ich wyposażenia i organizacji pracy.

Podczas oficjalnej części, która odbyła się w Rektoracie WUM, gości przywitał Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztof J. Filipiak, który dokonał prezentacji naszego Uniwersytetu. W trakcie prezentacji obecni byli również: prof. Bożena Kociszewska-Najman, prof. Piotr Węgrzyn, oraz prof. Bożena Werner, Koordynator Pionu Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – Michał Cegiełkowski i Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą – mgr Lidia Przepióra-Dziewulska.Podczas dyskusji Minister Zdrowia - Sir Puka Temu wyraził podziw dla wysokich standardów nauczania w naszej Uczelni, a także wyraził zainteresowanie podpisaniem umowy bilateralnej z WUM, obejmującej m.in.: szkolenia studentów i lekarzy z Papui Nowej Gwinei.

Lidia Przepióra-Dziewulska
Kierownik Działu Współpracu z Zagranicą

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM