Konferencja Szkoleniowo-Naukowa z kursem chirurgii laparoskopowej - techniki szycia

5 i 6 kwietnia w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym odbyła się szósta edycja Konferencji Naukowo–Szkoleniowej z kursem chirurgii laparoskopowej – techniki szycia, zorganizowana przez Katedrę i Klinikę Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej WUM, której kierownikiem jest prof. Maciej Słodkowski.

Program szkolenia obejmował wykłady i intensywne ćwiczenia wiązania węzłów w laparoskopii oraz wykonanie zespoleń pokarmowych, zarówno w technice staplerowej - za pomocą „zszywaczy, jak i z szyciem ręcznym (16 godzin w dwa dni). Metody zespoleniowe wykonywane były na specjalnie przygotowanych tkankach zwierzęcych (przełyki, żołądki i jelita świńskie) przy użyciu trenażerów laparoskopowych i staplerów wiodących światowych producentów, którzy podjęli współpracę z organizatorami. Szkolenie było również kursem doskonalącym Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kierownikiem naukowym i organizacyjnym Konferencji był dr Tomasz Guzel – adiunkt w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej. Zajęcia merytorycznie opracował i poprowadził prof. Thomas Carus - kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Naczyniowej, Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej Asklepios Westklinikum w Hamburgu. Niemiecka edycja kursu jest organizowana przez prof. Carusa od wielu lat, początkowo w Monchengladbach, później m.in. w Bremie, Hanowerze, Hamburgu, Berlinie i Monachium, podczas zjazdu Towarzystwa Chirurgów Niemieckich. Szkolenie wpisało się już na stałe do kalendarza zaawansowanych kursów dla chirurgów, zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Profesor Craus jest uznanym autorytetem w dziedzinie chirurgii laparoskopowej w całej Europie, a także poza nią, członkiem licznych towarzystw naukowych i zawodowych, w tym również prestiżowego Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich. Jego doświadczenie zostało uhonorowane przez jednego z europejskich producentów sprzętu laparoskopowego specjalną edycją narzędzi stosowanych w metodzie SILS (single incision laparoscopic surgery) w kształcie, który najbardziej odpowiada profesorowi (narzędzia m.Thomas Carus).

Organizatorzy wydarzenia są przekonani, że przyszłość chirurgii leży w metodach małoinwazyjnych, które są intensywnie rozwijane podczas codziennej pracy w Katedrze i Klinice. Poza operacjami laparoskopowymi pęcherzyka żółciowego czy wyrostka robaczkowego, pracownicy Katedry i Kliniki wykonują również resekcje żołądka, jelita cienkiego, grubego, śledziony czy trzustki zarówno z przyczyn zapalnych jak i z powodu choroby nowotworowej. Pracownicy zdobywali doświadczenie w zagranicznych ośrodkach szkoleniowych (m.in. IRCAD w Strasburgu), jak również w Klinice prof. Carusa i pod jego kierunkiem (kilkumiesięczny staż odbyli dr Tomasz Guzel oraz dr Gustaw Lech).

Przyszłoroczna edycja szkolenia odbędzie się w dniach 27-28.03.2020 r.

Fot. Tomasz Jędrzejewski

Kurs laparoskopiii 01.jpg