Uroczysta Wigilia

20 grudnia 2018 roku władze naszej Uczelni, zaproszeni goście oraz pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zebrali się w Auli im. prof. Janusza Piekarczyka na tradycyjnym spotkaniu przedświątecznym, aby w wyjątkowej atmosferze poczuć nastrój Świąt Bożego Narodzenia, wspólnie odśpiewać kolędy i połamać się opłatkiem.

Na zaproszenie Rektora prof. Mirosława Wielgosia w uroczystości uczestniczyli Prorektorzy, Dziekani i Prodziekani Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członkowie duchowieństwa, dyrektorzy szpitali klinicznych, kierownicy i pracownicy katedr, klinik i zakładów, członkowie Senatu WUM, emerytowani profesorowie, reprezentanci towarzystw naukowych, studenci, doktoranci, pracownicy administracji oraz przyjaciele naszej Uczelni. Spotkanie opłatkowe swoją obecnością zaszczycili m.in.: ks. bp Michał Janocha – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej (reprezentujący ks. kard. Kazimierza Nycza), ks. dr Arkadiusz Zawistowski – Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Paweł Gwiazda – proboszcz parafii Opatrzności Bożej przy ul. Dickensa. Przybyli Rektorzy naszej Uczelni poprzednich kadencji: prof. Tadeusz Tołłoczko i prof. Andrzej Górski, a także prof. Mieczysław Szostek – Prezes Stowarzyszenia Wychowanków Warszawskiej Medycyny i Farmacji oraz prof. Jerzy Woy-Wojciechowski – Prezes Honorowy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Szczególnie gorąco przywitaliśmy seniorów, m.in.: prof. Zofię Rajtar-Leontiew, prof. Longina Marianowskiego, prof. Ryszarda Aleksandrowicza, prof. Jana Pacheckę.

Wyjątkowa atmosfera spotkania, wprowadzająca wszystkich obecnych w nastrój Świąt Bożego Narodzenia, była zasługą aranżacji przestrzennej, opracowanej i koordynowanej przez Maję Sosnowską – artystę plastyka związaną z Biurem Prasowym WUM oraz niezwykłego koncertu przygotowanego przez Chór WUM pod dyrekcją Daniela Synowca. Wysłuchaliśmy kilku najpiękniejszych kolęd („Gdy się Chrystus rodzi”, „Anioł pasterzom mówił”, „Z narodzenia Pana”, „Gdy śliczna Panna”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Lulajże Jezuniu”, „Zaśpiewam Jezuskowi”, „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Bóg się rodzi”), które nie tylko wprawiły wszystkich w zadumę i pobudziły do refleksji nad życiem, ale zachęciły też do wspólnego śpiewania kolędy „Wśród nocnej ciszy”.

Świąteczne wystąpienie Rektora prof. Mirosława Wielgosia poświęcone było rozważaniom na temat prawdziwej istoty Świąt Bożego Narodzenia, która we współczesnym, konsumpcyjnym społeczeństwie zostaje coraz mocniej zbanalizowana i skomercjalizowana. Dlatego też tak ważny jest powrót do źródeł i tradycji związanych z tym świętem, które pamiętamy z dzieciństwa, symbolizowanych przez świąteczne drzewko, kolorowe lampki i łańcuch, wielobarwne bombki, dodatkowy talerz, opłatek, drobne upominki i mądre polskie kolędy, pełne wołania o szacunek dla bliźnich i pokój na świecie. „Zatrzymajmy się (…), odkomercjalizujmy święta, spróbujmy im nadać bardziej duchowy wydźwięk, poszukajmy w nich inspiracji. Niech nas umocnią i ulepszą. I przede wszystkim niech sprawią, żeby człowiek człowiekowi nie był wilkiem. Wspomnijmy też tych, z którymi kiedyś z taką radością spędzaliśmy święta, a których nie ma już wśród nas. Kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie tego, że może ich zabraknąć. Niech więc wrócą do nas w te dni, niech będą wśród nas – w naszych myślach, pamięci, wspomnieniach” – mówił prof. Mirosław Wielgoś, podkreślając jednak, aby doceniać obecność tych, którzy nadal są wśród nas: „Pozwólmy odczuć im naszą miłość i przywiązanie” – dodał Rektor.

W imieniu własnym i całej społeczności akademickiej prof. Mirosław Wielgoś złożył życzenia wielu radości w tym niezwykłym okresie, niezapomnianych przeżyć, pozytywnych emocji, wspaniałych inspiracji, ale także refleksji nad sensem tego, co robimy i jak to robimy. „Doceniajmy to, co naprawdę ważne, trwałe i dobre. Niech święta dodadzą nam wszystkim skrzydeł, na których wzniesiemy się na pozornie tylko niedostępne wyżyny w nowym roku 2019” – zakończył Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ks. Paweł Gwiazda odczytał słowa Ewangelii według św. Łukasza. Następnie ks. bp Michał Janocha przytoczył fragment książki Leszka Kołakowskiego „Jezus ośmieszony”, a na zakończenie życzył wszystkim, aby zbliżający się czas przeznaczyć na odkrywanie swojego powołania i miłości do drugiego człowieka, po czym pobłogosławił i poświęcił opłatki, którymi podzielili się członkowie społeczności akademickiej i zaproszeni goście.

Cezary Ksel
Biuro Prasowe

 

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM