Polsko-ukraińska konferencja poświęcona ratownictwu medycznemu i medycynie ratunkowej

Data dodania: 28.11.2018
20 listopada przedstawiciele Władz Dziekańskich WNoZ wzięli udział w V Polsko-Ukraińskiej Konferencji Naukowej zatytułowanej. "Ratownictwo Medyczne i Medycyna Ratunkowa. Zagadnienia Zdrowia Publicznego i Organizacji Ochrony Zdrowia w Polsce i w Ukrainie". Spotkanie odbyło się w Narodowym Uniwersytecie Medycznym w Ivano-Frankivsku.

Wydział Nauki o Zdrowiu reprezentowali: Dziekan - prof. Piotr Małkowski, Prodziekan ds. Oddziału Zdrowia Publicznego WUM - dr hab. Joanna Gotlib, Prodziekan ds. Oddziału Dietetyki i Kierunku Ratownictwo Medyczne WUM, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego - dr hab. Robert Gałązkowski oraz dr Grzegorz Michalak i mgr Marcin Podgórski z Zakładu Ratownictwa Medycznego.

Konferencja składała się z pięciu sesji, w trakcie których przedstawiciele naszej Uczelni wystąpili w roli prelegentów. Swoje prezentacje przedstawili:

dr hab. Joanna Gotlib - "Profesjonalizacja zdrowia publicznego w Europie - wytyczne do programów kształcenia przed- i podyplomowego"

dr Grzegorz Michalak - "Etyka w resuscytacji"

dr Patryk Rzońca, mgr Zbigniew Białczak- "Pozaszpitalne zatrzymania krążenia w praktyce HEMS w Polsce"

dr Klaudiusz Nadolny, dr hab. Robert Gałązkowski - "Analiza wykonywanych medycznych czynności ratunkowych przez zespół ratownictwa medycznego u pacjentów z ROSC"

mgr Marcin Podgórski - "Scentralizowana dyspozytornia medyczna jako narzędzie zarządzania systemem oraz bazą danych niezbędnych do właściwego planowania systemu i kontroli jakości" –

dr Piotr Leszczyński - "Interaktywne testy w ratownictwie medycznym z wykorzystaniem multimedialnych technik komputerowych" 

W trakcie konferencji, z myślą o lekarzach i felczerach z Ukrainy, odbyły się również szkolenia z postępowania z pacjentem urazowym.  Zajęcia prowadzili instruktorzy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: Marcin Podgórski, Patryk Rzońca, Stanisław Świeżewski i Daniel Celiński.

Organizatorami Konferencji były: Narodowy Uniwersytet w Iwano-Frankowsku, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Wojewódzki Departament Zdrowia w Iwano-Frankowsku, Wojewódzki Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku, Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny im. Daniela Halickiego, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

 

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji