XXII Festiwal Nauki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Data dodania: 08.10.2018
W dniach 24-28 września br. na terenie naszej Uczelni odbyły się zajęcia w ramach XXII Festiwalu Nauki – corocznej imprezy, której celem jest upowszechnienie wiedzy na temat osiągnięć naukowych. Wzorem lat ubiegłych wydarzeniu przyświecało hasło ”Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję”.

Podobnie jak w minionych edycjach Festiwalu w gronie popularyzatorów nauki znaleźli się przedstawiciele Wydziału Farmaceutycznego i Wydziału Nauki o Zdrowiu naszej Uczelni. Pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu  Medycznego przygotowali zarówno wykłady i warsztaty o otwartym charakterze, jak i lekcje dedykowane młodzieży licealnej i uczniom szkół podstawowych.

Na odwiedzających nasz Uniwersytet czekało wiele naukowych atrakcji. Goście Festiwalu mogli dowiedzieć się m.in. jak emocje kierują zachowaniami żywieniowymi człowieka i jak poprawić sprawność układu oddechowego. Zainteresowani mieli też sposobność uzyskać informację, w jaki sposób kwasy omega 3 poprawiają pamięć i koncentrację. Podzielono się także wiedzą o nieuczciwych i nieetycznych praktykach publikacyjnych w dobie nadmiaru informacji.

Z myślą o uczestnikach Festiwalu zorganizowano prezentację i warsztat pokazujące wszystkie etapy rozwoju płodowego człowieka oraz jego narodziny. Zajęcia festiwalowe były też doskonałą okazją, aby zweryfikować mity narosłe wokół szczepień ochronnych, dowiedzieć się o roli leku roślinnego w medycynie ludowej i współczesnej czy też poznać nowoczesne metody diagnostyki alergii i nietolerancji pokarmowych.

Wydział Nauki o Zdrowiu reprezentowały na Festiwalu następujące jednostki:

Zakład Dydaktyki i Efektów Kształcenia,
Zakład Biofizyki i Fizjologii Człowieka,
Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej,
Zakład Dietetyki Klinicznej i Studenckie Koło Naukowe (SKN Dietetyków WUM),
Zakład Pielęgniarstwa Społecznego.

Z ramienia Wydziału Farmaceutycznego Uczelnię reprezentowały:

Zakład Chemii Leków,
Zakład Farmacji Stosowanej,
Zakład Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej,
Zakład Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej,
Katedra Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii.

W zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet wzięło udział 270 osób.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji

Fot. Wanda Widomska, Jarosław Oktaba
Dział Fotomedyczny WUM