Pionierski zabieg przezskórnej termoablacji guza wątroby pod kontrolą PET-CT

Data dodania: 03.10.2018
2 października br. zespoły Zakładów Radiologii i Medycyny Nuklearnej WUM wykonały pierwszy w Polsce zabieg przezskórnej termoablacji guza wątroby pod kontrolą PET-CT. Zabieg przeprowadzono w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha.

Przerzut raka dróg żółciowych nie był widoczny w tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym ani w USG. Bardzo wyraźne zobrazowanie zmiany w PET-CT przesądziło o wykorzystaniu tej metody do nawigacji.

Pod kontrolą PET-CT wprowadzono antenę mikrofalową do guza i za pomocą wysokiej temperatury zniszczono zmianę przerzutową, co zostało potwierdzone w badaniu kontrolnym.

Dodatkowym utrudnieniem było przyleganie jelita grubego do wątroby, co stwarzało ryzyko urazu termicznego. W tej sytuacji wprowadzono igłę w wąską przestrzeń między jelitem a wątrobą, oddzielając narządy warstwą soli fizjologicznej.

Zabieg wykonywali radiolodzy Grzegorz Rosiak, Dariusz Konecki i Krzysztof Milczarek, a od strony nawigacji PET - dr Małgorzata Kobylecka, przy wsparciu zespołu elektroradiologów oraz anestezjologów.

 

Biuro Informacji i Promocji WUM