W Zakładzie Medycyny Nuklearnej WUM wprowadzono unikalną metodę diagnostyki i terapii u pacjentów z rozsianym rakiem prostaty

Data dodania: 10.08.2018
Nowa metoda diagnostyczna oparta jest na obrazowaniu obecnego na powierzchni komórek raka prostaty i jego przerzutów specyficznego antygenu błonowego dla prostaty (prostate specific membrane antigen PSMA). Stwierdzenie obecności PSMA - umożliwia zastosowanie tego antygenu w celowanej diagnostyce i terapii.

Pierwsza w Polsce terapia z zastosowaniem emitera promieniowania α 225Ac-PSMA została przeprowadzona przez dr hab. Jolantę Kunikowską i prof. Leszka Królickiego. To kolejna nowatorska procedura opracowana i wprowadzona przez zespół Zakładu Medycyny Nuklearnej WUM.

Terapia prowadzona jest wspólnie z zespołem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego WUM kierowanej przez prof. Zbigniewa Gacionga.

Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn; zajmuje drugie miejsce w zapadalności i umieralności z powodu nowotworów u mężczyzn.

 

Biuro Informacji i Promocji WUM