Noc Muzeów w Muzeum Historii Medycyny WUM

19 maja Muzeum Historii Medycyny WUM, już po raz piąty, zorganizowało Noc Muzeów. Współorganizatorem wydarzenia była I Katedra i Klinika Kardiologii WUM oraz Studenckie Koło Naukowe, działające przy I Katedrze i Klinice. Główną ideą wydarzenia było przedstawienie kardiologii w dwóch perspektywach: historycznej i współczesnej.

W pierwszej części przedstawiono dzieje kardiologii na podstawie traktatów medycznych z XVII i XVIII w należących do kolekcji Muzeum. Przybliżono również 65-letnią historię I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, kierowaną przez prof. Grzegorza Opolskiego. Ponadto, zaprezentowano cenne ekslibrisy kardiologów i kardiochirurgów, między innymi Marka Edelmana. Zwiedzający mogli zapoznać się także z historycznym sprzętem służącym do osłuchiwania serca, pomiarów tętna i ciśnienia krwi. Uzupełnieniem historycznej części była prezentacja najważniejszych wydarzeń w dziejach kardiologii światowej i polskiej, począwszy od Hipokratesa do profesora Zdzisława Askanasa i jego uczniów.

W części współczesnej można było zobaczyć najstarsze i najnowsze rozruszniki serca, a także serca zwierzęce spreparowane metodą plastynacji przez dr Juliana Komarnickiego z Centrum Biostruktury WUM. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM opowiadali także o nowoczesnych badaniach w kardiologii i promowali zdrowy styl życia.

Sensacją wieczoru był pokaz techniki rozszerzonej rzeczywistości HoloLens, wykorzystywanej również w kardiologii. Dzięki okularom HoloLens można było zobaczyć obraz serca w przestrzeni.

Zwiedzający mogli przy okazji obejrzeć wystawy czasowe prezentowane obecnie w Muzeum.

Oprawą muzyczną Nocy Muzeów były nagrania Orkiestry Kameralnej WUM pod batutą Beaty Herman.

Odwiedzający, którzy zaspokoili głód wiedzy mogli sięgnąć po smaczne i zdrowe jabłka.

Zespół Muzeum Historii Medycyny WUM

Fot. Tomasz Jędrzejewski