Wykład prof. Małgorzaty Olszewskiej w ramach programu patronackiego

17 kwietnia br. w XXXIII Liceum Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika odbył się wykład prof. Małgorzaty Olszewskiej z Katedry i Kliniki Dermatologicznej zatytułowany „Współczesna dermatologia”. Wtorkowe spotkanie z licealistami to jeden z elementów programu patronackiego, który Uczelnia rozpoczęła w styczniu 2017 roku.

Oprócz gospodarzy w spotkaniu uczestniczyła także młodzież z dwóch pozostałych szkół biorących udział w programie: II LO Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego oraz XVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Prof. Małgorzata Olszewska poświęciła swój wykład możliwościom diagnostyczno-terapeutycznym, jakie daje współczesna dermatologia. Wprowadzając słuchaczy w problematykę wykładu, zarysowała najważniejsze obszary, jakimi zajmuje się dermatologia - od medycyny estetycznej po onkologię. Uczniowie biorący udział w wykładzie dowiedzieli się o metodach diagnostycznych, między innymi dermoskopii, która znacząco przybliża rozpoznanie i zróżnicowanie chorób. Wiele uwagi poświęcono często występującym schorzeniom skóry zwłaszcza czerniakowi. Prof. Olszewska omówiła kwestie związane z patogenezą, diagnostyką i profilaktyką tego groźnego nowotworu, w przypadku którego odnotowuje się ciągły wzrost zapadalności.

Licealiści mieli okazję dowiedzieć się także o nowych możliwościach terapeutycznych, jakie dają leki biologiczne, faktach i mitach związanych z trądzikiem oraz znaczeniu fotoprotekcji.

Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży, która zarówno w trakcie spotkania, ale także po nim zadawała prelegentce wiele pytań dotyczących poruszanych na wykładzie kwestii, ale też problemów, które ją nurtują.

Na zakończenie spotkania prof. Małgorzata Olszewska otrzymała  pisemne podziękowania od Prorektora ds. Umiędzynarodowienia Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa J. Filipiaka, który jest pomysłodawcą programu patronackiego.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM