Konferencja prasowa „Dzień kobiet z cytologią”

Data dodania: 01.03.2018
Dzisiaj w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca akcję Ministerstwa Zdrowia „Dzień kobiet z cytologią”, która odbędzie się w dniach 5-9 marca 2018.

„Dzień kobiet z cytologią” ma na celu zachęcenie jak największej liczby kobiet do zrobienia bezpłatnie badania cytologicznego bez względu na wiek i zwrócić uwagę na potrzebę i ważność wykonywania badań cytologicznych oraz innych badań profilaktycznych.

W konferencji udział wzięli Wiceminister Zdrowia - Katarzyna Głowala - inicjatorka projektu, Rektor WUM - prof. Mirosław Wielgoś, Konsultant Krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii, Prodziekan ds. studiów licencjackich i magisterskich I Wydziału Lekarskiego - prof. Krzysztof Czajkowski, Dyrektor Mazowieckiego OW NFZ - Filip Nowak, dyrektorzy ośmiu warszawskich szpitali, biorących udział w akcji, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości” - Ida Karpińska wraz z ambasadorką - Pauliną Chruściel.   

Podczas spotkania, Wiceminister Zdrowia - Katarzyna Głowala przedstawiła działania Min. Zdrowia zmierzające do zwiększenia zgłaszalności na badania profilaktyczne, zaś prof. Mirosław Wielgoś zwrócił uwagę na koniecznośc badań profilaktycznych z punktu widzenia Przewodniczącego Polskiego Towarzystawa Ginekologów i Położników.   

Prof. Krzysztof Czajowski opowiedział o opiece ginekologicznej i potrzebie edukowania kobiet na terenach wiejskich. Dr Beata Jagielska z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprezentowała dane dotyczące zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy i raka piersi. Ida Karpińska zauważyła konieczność współpracy i integracji środowisk odpowiedzialnych za zdrowie kobiet. Filip Nowak podkreslił znaczenie badań profilaktycznych z punktu widzenia płatnika. Przedstawiciele Studenckiego Towarzystwa Naukowego zwócili uwagę na to, jak studenci medycyny przyczyniają się do promocji badań profilaktycznych.           

W ramach projektu zaplanowano w ramówce TVP cykl wystapień nt. akcji i promocji badań profilaktycznych. Ponadto, w dniach 5-9 marca br. pod  siedzibą TVP będzie stał mamobus, w którym kobiety będą mogły zrobić badania mamograficzne, zaś 8 marca do dyspozycji chętnych będzie cytobus. W mobilnym punkcie poboru krwi będzie również możliwość oddania krwi.

Na darmową cytologię można zgłaszać się do następujących warszawskich szpitali:
1. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie u. Roentgena 5 (budynek Centrum Profilaktyki Nowotworów)
2. Szpital Kliniczny im. Anny Mazowieckiej, ul. Karowa 2  
3. Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o., pl, S. Starynkiewicza 1/3           
4. Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie Centrum Medyczne „Żelazna” Sp. z o.o.
ul. Żelazna 90
5. Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25
6. Szpital Specjalistyczny „Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej”, ul. Inflancka 6  
7. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Sp. z o.o., ul. Kondratowicza 8
8. Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego, Aleja Solidarności 67

 

Biuro Prasowe WUM