Zwycięzca ósmej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award Poland

Jest nim Adrian Nowakowski, absolwent studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo na WUM, pielęgniarz pracujący w Klinice Neurologii Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM, jednocześnie studiujący informatykę i robiący specjalizację z pielęgniarstwa. Jego pomysł "Stefania" wykorzystuje sztuczną inteligencję i Duże Modele Językowe do nauki efektywnej komunikacji z pacjentami, zwłaszcza tymi cierpiącymi na demencję.

Nagrodzony projekt Adriana Nowakowskiego 

Jury doceniło wizjonerski pomysł laureata, a także pasję i zaangażowanie w poprawę opieki i edukacji w dziedzinie pielęgniarstwa. Jak podkreślono na stronie konkursu „na szczególną uwagę zasługuje otwartość laureata, który pracując w zawodzie pielęgniarki, dodatkowo studiuje informatykę, aby móc wykorzystywać nowe technologie do wsparcia pracy pielęgniarek i pielęgniarzy. To potwierdzenie, jak bardzo atrakcyjny i nieoczywisty jest zawód pielęgniarki.”

Adrian Nowakowski tłumaczy, że Duże Modele Językowe i sztuczna inteligencja to zaawansowane narzędzia, które potrafią rozumieć i generować język naturalny, a także wcielać się w zadaną przez człowieka rolę.

- Pomysł konkursowy polega na nadaniu fantomom znajdującym się w pracowniach pielęgniarstwa funkcji mowy oraz stworzenie platformy opartej o sztuczną inteligencję do przeprowadzania wirtualnych rozmów z pacjentami - mówi zwycięzca. Umożliwi to naukę i trening efektywnej komunikacji z pacjentem geriatrycznym zarówno w trakcie zajęć w uczelni, jak i samodzielnie, np. w domu.

Gratulujemy!

W finale ósmej polskiej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award Poland, prócz Adriana Nowakowskiego, znalazły się: Aleksandra Gierszewska, Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu, Natalia Raczyńska, Ośrodek Badań Klinicznych Pratia, Ewelina Mital, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kraśniku, Jolanta Gortak, CM Vita-Medica Warszawa oraz Iwona Skorek, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku.

O konkursie Queen Silvia Nursing Award

Konkurs Queen Silvia Nursing Award ma charakter międzynarodowy. Jego równoległe edycje odbywają się w Szwecji, Finlandii, Niemczech, na Litwie, na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA oraz w Brazylii. Wydarzenie wspiera Jej Królewska Mość Królowa Szwecji Sylwia. Polska edycja jest objęta patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. 

Celem konkursu jest zachęcanie pielęgniarek i pielęgniarzy oraz studentów pielęgniarstwa w Polsce do poszukiwania innowacyjnych pomysłów, które mogą pomóc w rozwiązaniu najpilniejszych problemów zdrowotnych naszego społeczeństwa. Swój udział w konkursie mogą zgłaszać zarówno praktykujące pielęgniarki i pielęgniarze, jak i studenci pielęgniarstwa.

Więcej informacji na Fb QSNAP