Znamy laureatów I edycji Studenckiego Konkursu Chirurgicznego

Konkurs polegał na zszyciu skóry narzędziami chirurgicznymi oraz wykonaniu zadań na trenażerze Robota DaVinci. Najlepsza okazała się Maja Lurbecka, druga była Monika Lis, trzecie miejsce zajął Piotr Więckowski. Konkursowi towarzyszyły wykłady na temat praktyki klinicznej na różnych oddziałach chirurgicznych.

Konkurs odbył się 19 marca. Zorganizowała go Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, Oddział Warszawski Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polska Fundację Rozwoju Chirurgii Robotycznej przy wsparciu firmy Synektik.

– Celem konkursu jest zainteresowanie studentów specjalizacją zabiegową oraz poszerzanie ich wiedzy chirurgicznej, niezależnie od posiadanego przez nich doświadczenia w procedurach szycia – mówi dr hab. Maciej Krasnodębski z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, koordynator zajęć z chirurgii dla studentów wydziału lekarskiego.

Laureaci konkursu

W szranki stanęło 20 studentów naszej uczelni chcących sprawdzić swoje umiejętności chirurgiczne. I miejsce zajęła Maja Lurbecka (2 rok, kierunek lekarski), II miejsce - Monika Lis (5 rok, kierunek lekarski), III miejsce - Piotr Więckowski (6 rok, kierunek lekarski).

Nagrody - serię atlasów chirurgicznych oraz książki o tematyce chirurgicznej - zwycięzcom wręczyli: prof. Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, dr hab. Maciej Krasnodębski oraz dr Paweł Dutkiewicz z Polskiej Fundacji Rozwoju Chirurgii Robotycznej.

Wykłady na temat praktyki klinicznej na różnych oddziałach chirurgicznych

O możliwościach rozwoju zawodowego oraz o przebiegu specjalizacji w różnych szpitalach dzielili się młodzi chirurdzy, rezydentki i rezydenci warszawskich placówek medycznych: lek. Emilia Kruk oraz lek. Alicja Barysz z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, lek. Mateusz Sala z Kliniki Chirurgii Kolorektalnej, Ogólnej i Onkologicznej CMKP Szpitala Bielańskiego oraz lek. Magdalena Szczotko z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpital Czerniakowskiego.