Za nami Noc Muzeów na WUM 

W Muzeum Historii Medycyny dawno nie było tylu zwiedzających na raz. Sobotniej nocy odwiedziło nas kilka tysięcy osób. 

W tym roku dominowały dwa tematy: stomatologia i farmacja. Największym hitem okazały się przeglądy dentystyczne, które przeprowadzali studenci Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. Kolejka ustawiała się też do stanowiska „Farmacja praktyczna”, przy którym można było własnoręcznie wykonać maść albo obejrzeć różne preparaty pod mikroskopem.   

Bezpłatne badania 

Dla wielu zwiedzających wizyta w naszym muzeum była okazją, żeby zmierzyć poziom cukru, sprawdzić ciśnienie, wykonać spirometrię, czy obliczyć wiek metaboliczny. Wszystkie badania dostępne były przy stanowiskach studentów z IFMSA-Poland Oddział Warszawa.  

Chętni mogli też poćwiczyć reanimację na fantomach albo przekonać się, jak trudna jest obsługa narzędzi przy operacjach laparoskopowych.   

Lekcje anatomii 

Wiele osób wzięło udział w lekcjach anatomii prowadzonych przez studentów Wydziału Lekarskiego. Nie były to tradycyjne wykłady, ale mapping ludzkiego ciała prezentowany na nowoczesnym podświetlanym fantomie nazywanym na uczelni Ciastkiem. Zajęcia trwały około 20 minut, potem wchodziła kolejna grupa zainteresowanych i lekcja anatomii zaczynała się od nowa.  

Wykłady ekspertów 

W ramach Nocy Muzeów na WUM można też było posłuchać wykładów z prezentacjami, na przykład o zębie mądrości, który przygotował dr. Marcin Aluchna z Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM. I nie był to wykład tylko o „ósemkach”, ale mnóstwo ciekawostek związanych ze stomatologią przedstawionych w lekkiej formie. Doktor opowiadał m.in. z czego składały się pierwsze pasty, jak wyglądała szczoteczka do zębów należąca do Napoleona, a także dlaczego chipsy i napój typu cola to wyjątkowo niszczycielski zestaw dla naszego uzębienia.  

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pozostałe wykłady: dr Marii Turos ze Studium Etyki Lekarskiej WUM o początkach nauczania farmacji w Warszawie, Klaudii Nestorowicz-Kałużnej z Poltransplantu o faktach i mitach na temat dawstwa szpiku i Teresy Danek również z Poltransplantu o przeszczepianiu narządów.