Wręczenie dyplomów absolwentom English Division

Dyplomatorium jest wyjątkową uroczystością. To symboliczne zamknięcie ważnego etapu w życiu – czasu studiów, oraz rozpoczęcie nowego - pracy zawodowej. Związane są z nim przede wszystkim pozytywne emocje. I to właśnie w takich doskonałych nastrojach w poniedziałek, 19 czerwca, nasz uniwersytet pożegnało 81 absolwentów English Division Wydziału Lekarskiego. Towarzyszyły im rodziny i bliscy. A ceremonia odbyła się w pięknych wnętrzach Zamku Królewskiego. – Pamiętajcie, medycyna to nie tylko zawód, to sztuka, ale przede wszystkim pasja. I mam nadzieję, że będziecie czuć tę pasję – mówił do bohaterów uroczystości rektor prof. Zbigniew Gaciong.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się pieśnią „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu chóru WUM i wejściem orszaku, złożonego z władz i reprezentantów wydziału oraz uczelni. Następnie odśpiewano oficjalny hymn naszej uczelni „Medycyna”. Gości powitał prof. Rafał Krenke, dziekan WL i gospodarz dyplomatorium.

Dyplom WUM - paszport otwierający wszystkie drzwi

– Za moment złożycie przysięgę i zostaniecie prawdziwymi lekarzami. To znaczy, że weźmiecie na siebie ogromną odpowiedzialność. Nie zapominajcie o tym – mówił rektor, podkreślając, że przedstawiciele zawodów medycznych powinni pracować nad swoim rozwojem osobistym każdego dnia. – Oczywiście oznacza to ciężką pracę, ale jestem pewien, że sobie świetnie poradzicie. Idziecie do swojego świata medycznego z bardzo dobrym dokumentem, perfekcyjnym paszportem – dyplomem WUM.
Rektor podkreślił, że nie tylko jesteśmy najstarszym uniwersytetem w Warszawie, z tradycją sięgającą ponad 200 lat, ale także jednym z największych w kraju. Oraz najlepszym uniwersytetem medycznym w Polsce, o czym świadczy nasza pozycja w międzynarodowych rankingach. Za te słowa rektor otrzymał głośne owacje. – Bądźcie dumni ze swojej Alma Mater, która ukształtowała was na początku waszej medycznej drogi. Ale pamiętajcie też, że jesteśmy z Was dumni. I doceniamy wielokulturowość, która wnieśliście do naszego uniwersytetu – dodał prof. Gaciong.

Nauka przez całe życie

– Otrzymując dyplom nie stajecie się tylko częścią historii uniwersytetu, ale także dołączacie do grona wysoko wykształconych absolwentów Wydziału Lekarskiego WUM – mówił do bohaterów uroczystości prof. Krenke. Nieustające podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności to element praktyki lekarskiej. Dlatego do zdobywania cennych umiejętności warto wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję. Nawet, jeśli ścieżka wydaje się trudna. To szczególnie ważne, zwłaszcza w kontekście nowego wyzwania, które pojawia się przed absolwentami po otrzymaniu dyplomu - chodzi o odpowiedzialność. – Za pacjenta, za jego rodzinę, ale także członków zespołu terapeutycznego oraz młodszych kolegów, których będziecie uczyć i nadzorować – mówił dziekan. 

Prof. Krenke podkreślał też, że nagrodą za dużą odpowiedzialność oraz obciążenia psychiczne i fizyczne, będzie ogromna satysfakcja wynikająca ze świadomości, że pomaga się ludziom w potrzebie, że ratuje się ich życie. – Przekonacie się, jak motywujące i wspaniałe jest to uczucie – mówił dziekan. – Pamiętajcie, że pacjenci nie pokładają zaufania w maszynach i urządzeniach, ale w was. Nie przestawajcie się zatem uczyć, zadawać pytania i nie zapominajcie, że medycyna to sztuka, tak samo jak nauka, praktykowana przez lekarzy i badaczy, którzy przynoszą do łóżka pacjenta nie tylko technologie i szkolenia, ale także człowieczeństwo, dbałość i troskę.

Wręczenie dyplomów i podziękowań

Po przemówieniach rektora i dziekana przyszedł czas na wręczenie dyplomów. Najpierw jednak dr hab. Jacek Sieńko, prodziekan ds. studenckich English Division, odczytał słowa przyrzeczenia lekarskiego, które powtarzali za nim dyplomowani. Przysięgali m.in. spełniać wszystkie prawem nałożone obowiązki, strzec godności lekarza, pomagać cierpiącym bez żadnych różnic, takich jak np. rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, mając na celu wyłącznie ich dobro.

Absolwenci odebrali dyplomy z rąk rektora i dziekana. Kilkoro z nich zostało również uhonorowanych specjalnymi wyróżnieniami. „Złotą odznakę” Studenckiego Towarzystwa Naukowego WUM za działalność naukową otrzymali: Disha Keshwani i Mikołaj Marszałek. Nagroda od IFMSA-Poland Oddział Warszawa za szczególny wkład w działalność organizacji została przyznana Mithulyi Amboo Mahentheran, Hudzie Shah i Anyi Wyporski. Specjalne podziękowania od wydziału trafiły do Carolyn Szwed i Hudy Shah działających w samorządzie studentów English Division.  

Głos bohaterów uroczystości

Ukończenie studiów medycznych w innym kraju, z dala od rodziny i tego, co znane – to wielkie osiągnięcie, z którego absolwenci English Divsion mogą być naprawdę dumni. W trakcie uroczystości ich reprezentanci dzielili się refleksjami nad sześcioma latami spędzonymi na WUM. Przyjaźnie na całe życie, zaangażowanie wielu wykładowców i ich inspirujące zajęcia nadały studiom dodatkowej wartości. Absolwenci mówi też, co przed nimi. – Przejście z życia studenckiego do prawdziwego życia będzie trudne – stwierdził Eetu Honkala, który przemawiał w imieniu dyplomowanych. – Będziemy czuć presję i będziemy popełniać błędy. Ale ważne jest, żeby pamiętać, że mamy przyjaciół, kolegów, rodzinę. Nie dacie rady przebyć tej podróży sami i nie powinniście. Nie wstydzicie się prosić o pomoc i zauważajcie osoby, które tej pomocy potrzebują. Bądźcie współczujący, mili, bądźcie fantastyczni. Dacie radę, wierzę w to.

– Zawsze lubiłam podkreślać, że program ED jest unikatowy. Społeczność tworzą studenci z ponad 70 krajów. Pochodzimy z różnych zakątków świata, ale wszystkich nas łączy nas ten sam cel  zostać lekarzami – mówiła Carolyn Szwed, przewodnicząca samorządu studentów English Division: – Nie była to łatwa podróż, ale chyba wszyscy zgodzimy się, że było warto.

– Jest taka uniwersalna prawda, którą trzeba zaakceptować, chcąc tego, czy nie - wszystko się kiedyś kończy – mówiła Elwira Bukowiecki. – Dziś jest jeden z takich dni, żegnacie coś, co dla was było znane, idziecie do przodu, do nowego początku.

 

Przemówienia wygłosili również Michał Macech, nauczyciel akademicki, przedstawiciel Rady Pedagogicznej Wydziału Lekarskiego English Division, z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK WUM oraz dr Murug Raj Rajathurai, prezydent Commonwealth Medical Association, prezydent Malaysian Medical Association.

Wydarzenie wzbogacił krótki recital fortepianowy utworów Chopina.

 

W roku akademickim 2022/2023 studia na kierunku lekarskim prowadzonym w jęz. angielskim ukończyli absolwenci pochodzący m.in. z: Arabii Saudyjskiej, Malezji, Norwegii, Niemiec czy Finlandii.

 
W dyplomatorium, prócz wymienionych, udział wzięli: prodziekani Wydziału Lekarskiego: prof. Aneta Nitsch-Osuch, prof. Aleksandra Banaszkiewicz, prof. Tadeusz Grochowiecki, dr hab. Łukasz Koperski, prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr hab. Agnieszka Bazylko, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Bożena Werner i prof. Marek Postuła, byli prodziekani oddziału nauczania w j. angielskim Wydziału Lekarskiego, dr Marta Kijak-Bloch, kanclerz WUM, a także Saad Saleh Alsaleh, ambasador Arabii Saudyjskiej w Polsce oraz Musaad Alharbi z Ambasady Arabii Saudyjskiej. Obecni byli również studenci: z samorządu studentów English Division – Mike Lee, Dan-ae Kim, Michail Kontentakis, Rakesh Roshan, Catherine Gartside, Anna Krawczyk, przewodnicząca STN WUM oraz Kamila Rutkowska, Koordynatorka Lokalna ds. Praw Człowieka i Pokoju (LORP) z IFMSA-Poland Oddział Warszawa. Oraz rodziny i przyjaciele absolwentów.