Warsztaty z udziałem brytyjskich ekspertów w CSM

16 i 17 września w Centrum Symulacji Medycznych WUM odbył się kurs dotyczący postępowania w trudnych drogach oddechowych - Guy’s & Banacha Advanced Airway Management Course. Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie z zespołem z Guy’s St Thomas’ z Londynu.

Trudności w zapewnieniu drożności dróg oddechowych i utrzymaniu właściwego natleniania mogą prowadzić do zgonu lub ciężkiego uszkodzenia mózgu. Dlatego ciągłe szkolenie w tym zakresie jest kluczową umiejętnością każdego anestezjologa.

Wyjątkowy kurs dla anestezjologów

Lekarze II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii WUM we współpracy z Centrum Symulacji Medycznych już od kilkunastu lat organizują wyjątkowe w skali naszego kraju kursy, na które przyjeżdżają anestezjolodzy z całej Polski.

Tym razem dzięki wieloletniej współpracy z zespołem anestezjologów z londyńskiego Szpitala Guy’s & St Thomas’ udało się zorganizować kurs, w którym w kadrze instruktorskiej znaleźli się zarówno lekarze z II Kliniki Anestezjologii WUM, jak i organizatorzy uznanego za najlepszy na świecie kursu Guy’s Advanced Management Course. Kluczową rolę w sfinalizowaniu tego wydarzenia odegrał dr Marcin Siciński, który od wielu lat pracuje w szpitalu Guy’s St Thomas’, a przed laty był pracownikiem II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii WUM.

Goście zagraniczni

Wśród zagranicznych gości - wybitnych brytyjskich ekspertów w dziedzinie trudnych dróg oddechowych, współautorów wytycznych i artykułów dotyczących tej tematyki znaleźli się: dr Imran Ahmad, prezes Difficult Airway Society UK, prof. Kariem El-Boghdadly, dr Gunjeet Dua oraz Irina Anastasescu.

– Umiejętności przekazywane podczas takich warsztatów naprawdę pomagają ratować życie – mówi dr Gunjeet Dua. – Na szczególne wyróżnienie zasługują świetnie przygotowane i prowadzone scenariusze. Szlifowanie umiejętności w symulowanych stanach nagłych pomaga później zastosować je prawdziwym życiu – podkreśla brytyjska ekspertka.

Kurs zorganizowany wspólnie z Zespołem z Guy’s St Thomas’ z Londynu jest dowodem jak ważna jest współpraca międzynarodowa w edukacji medycznej.
– Po kursie docierają do mnie entuzjastyczne opinie zarówno uczestników, jak i instruktorów z obu ośrodków, dowodzące, że nauczyliśmy się od siebie bardzo dużo – mówi doc. Paweł Andruszkiewcz, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM.