W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w UCK WUM przeszczepiono serca aż trzem niemowlakom 

Nowe życie otrzymały dwie dziewczynki i chłopczyk. Dwoje z nich zostało już wypisanych do domu. U trzeciego dziecka pojawiły się powikłania, z którymi na szczęście sobie poradziło i zapewne niebawem opuści szpital. 

Trzy przeszczepienia serca u dzieci w ciągu dwóch miesięcy to bardzo dużo. Według statystyk z ostatnich lat w Polsce przeprowadza się średnio 8-10 takich zabiegów rocznie. W ostatnim roku ta liczba zwiększyła się do 15. 

Trzy trudne operacje

– Znaleźliśmy trzy serduszka dla trzech naszych małych pacjentów – mówi prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM, który przeprowadzał transplantacje. – Dwójka z nich cierpiała na kardiomiopatię rozstrzeniową, czyli wrodzony defekt komórki mięśnia sercowego polegający na tym, że komórka się nie kurczy. Natomiast trzecie niemowlę było już po czterech operacjach kardiochirurgicznych i cierpiało na tzw. nadciśnienie płucne - co wiązało się z bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia zabiegu – dodaje profesor.

Mali pacjenci czują się dobrze  

Wszystkie trzy transplantacje zakończyły się sukcesem. Dzieci żyją i czują się coraz lepiej. Dwoje zostało wypisanych, trzecie wkrótce wróci do domu. Dziewczynka, która przebywa jeszcze w szpitalu, miała powikłania związane z covid-19. Na szczęście infekcję udało się zahamować i już za dwa-trzy tygodnie mała pacjentka będzie mogła wrócić do domu.

Bardzo dobre prognozy

Cała trójka otrzymała więc szansę na nowe życie. Prof. Kuśmierczyk podkreśla, że przeszczepienie serca jest idealnym rozwiązaniem dla małych dzieci, w szczególności niemowlaków, które się rodzą z kardiomiopatią rozstrzeniową. Przeżywalność u takich maluchów jest znacznie większa niż w przypadku osób dorosłych. Co więcej, dzieci po przeszczepieniu mogą żyć równie aktywnie, jak ich zdrowi rówieśnicy. A gdy już dorosną i okaże się, że ich serca się „zużyły”, mogą przejść retransplantację i znów normalnie funkcjonować.  

Optymistyczne statystyki 

– Jeżeli chodzi o przeszczepienia serca u dzieci, to w ubiegłym roku ich liczba w Polsce zwiększyła się o połowę. W naszej klinice – która jest nowym ośrodkiem – przeprowadziliśmy ich pięć – mówi prof. Kuśmierczyk.  

Jest zatem nadzieja, że dzięki staraniom naszych specjalistów, coraz więcej dzieci, które potrzebują przeszczepienia serca, uda się uratować.