Szkolenie dla kobiet-medyków z Ukrainy pod patronatem Pierwszej Damy

Instruktorzy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM szkolą ukraińskie lekarki, felczerki i pielęgniarki. W kursie odbywającym się w Polsce bierze udział 90 kobiet. Szkoleniom patronuje Agata Kornhauser-Duda.

Szkolenia dotyczą udzielania zaawansowanej pomocy medycznej pacjentom w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego. Przeznaczone są dla ukraińskich lekarek, felczerek i pielęgniarek, jednostek ratownictwa medycznego, pracujących na co dzień w strefach działań zbrojnych. A także dla tych kobiet-medyków, które transportują najciężej rannych pacjentów ze strefy działań wojennych do bezpieczniejszych ośrodków medycznych w zachodniej Ukrainie. 

Co w programie

Szkolenia odbywają się w trzech turach po 30 osób w trzech różnych terminach. Pierwsza tura rozpoczęła zajęcia 11 września. Program 50-godzinnego kursu zakłada realizację zagadnień z zakresu medycyny ratunkowej oraz elementów związanych z postępowaniem na polu walki lub/i w sytuacji bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego (TCCC - Tactical Combat Casualty Care). 
Głównym założeniem szkolenia jest zapoznanie cywilnych lekarek i felczerek z Ukrainy z zasadami zachowania się w razie bezpośredniego zagrożenia. Chodzi o takie sytuacje jak np. ostrzał, bombardowanie, „active shooter”. Celem szkolenia jest również to, alby uczestniczki zyskały praktyczne umiejętności zaopatrywania poszkodowanych w wyniku ostrzału, wybuchu bomby czy wypadku komunikacyjnego. Szkolenia mają przede wszystkim charakter praktyczny, w części symulujący realne zdarzenia z wykorzystaniem pozoracji klinicznej i środowiskowej.

Warsztaty z psychoterapeutą

Praca ukraińskiego personelu medycznego wiąże się z wysokim poziomem stresu. Stan bezpośredniego zagrożenia, wielu poszkodowanych z drastycznymi obrażeniami - to wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji o podłożu zespołu stresu pourazowego (PTSD - post-traumatic stress disorder). Uwzględniając te kwestie, dodatkowym elementem kursu są warsztaty z psychologiem/psychoterapeutą, który przeprowadza trening i wyposaża uczestników w narzędzia umożliwiające autoterapię w tego typu zaburzeniach. 

Wizyta małżonki Prezydenta RP

13 września br. uczestniczki warsztatów odwiedziła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Projekt szkoleń realizowany jest pod jej patronatem. Prezydentowa  obserwowała, na czym polegają warsztaty z metod ewakuacji spod ostrzału, użycia opasek uciskowych oraz protokołu postępowania z poszkodowanym urazowym. Nie zabrakło też okazji do rozmów. Uczestniczki kursu  podzieliły się z Pierwszą Damą opiniami na temat szkolenia, podkreślały przy tym potrzebę dalszego uczenia się. Mówiły także o trudnych doświadczeniach wojennych, realiach życia i pracy, o swoich bliskich.  

W spotkaniu wzięli również udział prof. Robert Gałązkowski – dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM oraz prof. Mariusz Gujski – dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.