Sympozjum na temat ostrej zatorowości płucnej

W murach WUM spotkali się liderzy badań nad żylną chorobą zakrzepowo zatorową, aby wysłuchać doniesień o najnowszych osiągnięciach naukowych oraz współczesnych wyzwaniach w zakresie diagnostyki i leczenia ostrej zatorowości płucnej i jej następstw. Sympozjum odbyło się w ramach projektu "openCARDIO - bank otwartych danych naukowych nt. diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia”. Efektem projektu jest specjalistyczna platforma cyfrowa udostępniająca zasoby na temat żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. O tym również była mowa w czasie konferencji.

O sympozjum na temat ostrej zatorowości płucnej

Sympozjum zorganizowała Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo-Zatorowej WUM, która również jest realizatorem projektu openCARDIO.

– Od opublikowania przed czterema laty ostatnich wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących zatorowości płucnej mamy do czynienia z ogromnym postępem w jej diagnostyce i leczeniu – mówi prof. Piotr Pruszczyk, kierownik kliniki, inicjator projektu OpenCARDIO, przewodniczący komitetu naukowego sympozjum.

– W tym czasie opublikowano ważne europejskie i polskie eksperckie dokumenty dotyczące interwencyjnego leczenia ostrej zatorowości płucnej, balonowych plastyk zakrzepowo zatorowego nadciśnienia płucnego i optymalnej opieki po przebytej zatorowości – dodaje prof. Pruszczyk.

Sympozjum uzyskało patronat rektora WUM oraz Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Konferencję otworzyli prof. Piotr Pruszczyk oraz prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM.

Tematy i wystąpienia sympozjum

Na konferencję złożyły się cztery sesje tematyczne. Tematami przewodnimi były:

  • Postępowanie w ostrym okresie zatorowości płucnej. Doświadczenie i perspektywy
  • Leczenie przeciwkrzepliwe w OZP – wyzwania na przyszłość
  • Przewlekłe zakrzepowo - zatorowe nadciśnienie płucne - optymalizacja postępowania
  • Optymalna opieka nad pacjentem po przebytej ostrej zatorowości płucnej

W ich ramach odbyło się 14 wykładów, cztery dyskusje panelowe. Prelegentami byli uznani specjaliści z kraju i zza granicy. Z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo Zatorowej UCK WUM wystąpili: prof. Michał Ciurzyński z prelekcją pt. „Jak długo, jak intensywnie leczyć pacjentów po przebytej ostrej zatorowości płucnej? - ocena korzyści antykoagulacji i ryzyka krwawień” oraz dr hab. Marek Roik z prelekcją „Leczenie w ostrym okresie OZP - kogo leczyć interwencyjnie?”. O projekcie OpenCardio - jego przesłankach i celach opowiedziała dr Olga Dzikowska-Diduch, zaś o samej platformie OpenCardio – inż. Piotr Albrecht.

W ramach sympozjum zorganizowano również szkolenie i warsztaty dla użytkowników ścieżki edukacyjnej i otwartej openCardio. 

O projekcie openCARDIO 

Projekt realizowany jest w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo Zatorowej oraz I Zakładzie Radiologii Klinicznej UCK WUM. Środki na projekt pochodzą z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020".
 
Celem OpenCARDIO jest upowszechnianie zdigitalizowanych wyników badań przeprowadzanych w ramach diagnostyki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz determinujących wybór metody leczenia. Wynikiem prac projektowych jest specjalistyczna platforma cyfrowa OpenCARDIO, zawierająca narzędzia wspomagające użytkownika w wyszukiwaniu oraz porównywaniu odpowiednich informacji i danych dotyczących żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Treści na portalu udostępnione są w trzech wariantach: ścieżce otwartej (dostęp nieograniczony), ścieżce edukacyjnej (dostęp nieograniczony), ścieżce naukowej (dostęp dla pracowników nauki mających znaczny dorobek w dziedzinie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej). Powstało również archiwum cyfrowe, w którym będą przechowywane a w konsekwencji udostępnione dane z zakresu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

 

Strona główna projektu openCARDIO