Staże czas zacząć!

Takiego wydarzenia w murach WUM jeszcze nie było. W auli Centrum Dydaktycznego zebrało się prawie 1000 młodych absolwentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, aby wziąć udział w uroczystości wręczenia skierowań na staże podyplomowe zorganizowanej przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Aż 80% z nich to absolwenci WUM, więc uroczystość była dla uczelni szczególnie ważna i nie mogło na niej zabraknąć władz WUM.

Naszą uczelnię reprezentowali: pełniący obowiązki rektora prof. Robert Gałązkowski oraz prorektor ds. nauki i transferu technologii prof. Piotr Pruszczyk. Obecne były także prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego i prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.

Czas intensywnych wyzwań

- Jako młodzi lekarze, którzy stoicie u progu praktyki zawodowej, zaczynacie swoją podróż pełną wyzwań, pełną nowych doświadczeń, ale też - mam nadzieję - dużej satysfakcji z niesienia pomocy innym. Zarówno naszym kolegom i koleżankom medykom, innym zawodom medycznym, ale przede wszystkim pacjentom – mówił dr Artur Drobniak, prezes ORL w Warszawie.

Prezes ORL podkreślał, że staż to taki intensywny czas, w którym świeżo upieczeni medycy i medyczki nie tylko będą mogli zastosować w praktyce to, czego nauczyli się na studiach, ale także będą przyzwyczajać się do pracy w jednostkach ochrony zdrowia. 

- To też czas, kiedy nauczycie się pracy w wymagających warunkach - pod presją i pod presją decyzji, bo pierwsze decyzje już będziecie podejmować podczas waszych dni pracy na stażu, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia pacjentów – mówił dr Drobniak.

Być profesjonalistą, być dobrym człowiekiem

To, że staż jest niezwykłą podróżą podkreślał również prof. Robert Gałązkowski, pełniący obowiązki rektora WUM. Podróżą, która pozwoli młodym medykom rozwinąć ich umiejętności i kompetencje w praktyce, w trakcie codziennych zawodowych obowiązków. Prof. Robert Gałązkowski prosił jednak, aby absolwenci nie zapominali, że oprócz wiedzy i umiejętności ich atutem powinny być empatia, zrozumienie i troska o drugiego człowieka.

- To właśnie te cechy czynią z lekarza prawdziwego profesjonalistę i człowieka, do którego pacjenci mają zaufanie – mówił profesor Gałązkowski, kończąc swoje wystąpienie słowami: - Bardzo was proszę, bądźcie dobrymi ludźmi.

Nauka samodzielności

Staż lekarza trwa 13 miesięcy, zaś lekarza dentysty - 12 miesięcy. W czasie stażu młodzi ludzie, choć znajdą się pod opieką bardziej doświadczonego specjalisty, będą musieli w tym czasie nauczyć się podejmowania samodzielnych decyzji. Mówił o tym dr Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL i przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów, zaznaczając: 

- To jest naprawdę trudne i to jest nauka na cale życie i przez całe życie. To jest wpisane w nasz zawód. Na koniec jednak dodał: - Jestem przekonany, że będziecie najprawdopodobniej najwspanialszymi lekarzami w Polsce, bo skończyliście wspaniałą uczelnię.

Zaniepokojeni, ale pozytywnie nastwieni

Młodzi medycy pierwsze zawodowe doświadczenia z pacjentami będą zdobywać w placówkach w stolicy i na terenie województwa mazowieckiego. Czy czegoś się obawiają?

Martyna mówi, że jej największą obawą jest to, czy będzie potrafiła wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą podczas studiów. A także świadomość odpowiedzialności, jaka wiąże się z opieką nad pacjentami. Podobne obawy ma Tadeusz, który podkreśla, że w czasie studiów stawia się przede wszystkim na teorię, zaś staż to sama praktyka. 

- Ale myślę, że teoria przekuta na praktykę szybko wszystko scali w jedność i będzie dobrze - dodaje. 

Świeżo dyplomowani medycy mają też inne obawy, m.in. związane z tym, że staż to duża zmiana w życiu. 

- Jestem osobą, która nie przepada za zmianami i nowościami, więc jest to dla mnie stresujące - podkreśla Weronika, choć dodaje, że stara się myśleć pozytywnie.

O to, aby myśleć właśnie w ten sposób apelowała Małgorzata Terlecka-Maciejewska w swoim „power speech” skierowanym do młodych stażystów i stażystek: 

- Stoicie przed progiem wielkiej przygody, która będzie wymagała od odwagi, determinacji i pasji. Mogę państwa zapewnić, ze stres i niepewność jest nieunikniona, to jest wpisane w tą podróż, ale pamiętajcie, że każda podróż wymaga pierwszego kroku, a ja wiem, ze na to wyzwanie jesteście gotowi. I dodawała: - Przekucie wiedzy teoretycznej, która zdobywaliście w wiedzę praktyczna i pracowanie przy łóżku pacjenta to jest wielkie wyzwanie, ale pamiętajcie, że na to wyzwanie jesteście przygotowani.


W wydarzeniu wziął udział ponadto Piotr Winciunas, przewodniczący Komisji ds. Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu, OIL Warszawa.