"Rozprawa sądowa" na naszej uczelni

To była wyjątkowa okazja, żeby się przekonać, jak wygląda rozprawa przed sądem lekarskim. Symulacja rozprawy odbyła się w Centrum Dydaktycznym i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem licealistów, studentów, a także lekarzy, prawników i przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej.

Na widowni zasiadło ponad 200 uczniów z XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida w Warszawie oraz studenci kierunków WNoZ-u: pielęgniarstwa, położnictwa i zdrowia publicznego wraz z nauczycielami. W spotkaniu uczestniczył prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, a także: prawnicy, lekarze, radcy prawni, przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej. Gospodarzem wydarzenia była prof. Aleksandra Czerw, kierownik Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. 

Sprawa Marleny K.

Symulacja została przygotowana na podstawie prawdziwej rozprawy. Dotyczyła lekarki (na potrzeby symulacji nazwano ją Marleną Kowalską) pełniącej swoją rezydenturę na Oddziale Dziecięcego Szpitala w Warszawie. Lekarka została oskarżona o niedopełnienie swoich obowiązków w procesie leczenia dwuletniego pacjenta i narażenie dziecka na utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu. W rzeczywistości rozprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem w Sądzie Najwyższym. 
Podczas symulacji można było prześledzić wszystkie etapy realnej rozprawy, takie jak m.in.: przedstawienie aktu oskarżenia, przesłuchanie świadków, mowa prokuratora, mowa obrońcy i orzeczenie końcowe. Trzeba też podkreślić, że wszyscy aktorzy świetnie odegrali swoje role: członków składu sędziowskiego, oskarżonego, poszkodowanego, świadków itd. 

W symulacji rozprawy udział wzięli: mec. Paweł Strzelec, dr Grzegorz Wrona, Aleksandra Gil i Natalia Cieślińska z Naczelnej Izby Lekarskiej oraz członkowie SKN-u Prawa Medycznego.

Nie tylko symulacja

Po ogłoszeniu werdyktu odbyła się dyskusja na temat zakończonej właśnie "rozprawy". Wywołała wiele emocji, a całe wydarzenie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie.

Warto zaznaczyć, że spotkanie stanowi początek zacieśniania współpracy między Wydziałem Nauk o Zdrowiu a XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Norwida w Warszawie. Zanim rozpoczęła się "rozprawa" prof. Mariusz Gujski wraz z prof. Aleksandrą Czerw zachęcali uczniów liceum do podjęcia studiów na WNoZ. Głos zabrała również dr hab. Anna Augustynowicz, opiekun SKN Prawa Medycznego WUM, która przybliżyła zebranym temat odpowiedzialności prawnej lekarzy i praw pacjenta.

Symulacja została zorganizowana 23 listopada br. przez zespół Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM i Studenckie Koło Naukowe Prawa Medycznego WUM, we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską.