Ranking CWUR 2023: WUM ponownie liderem wśród polskich uczelni medycznych

Center for World University Rankings opublikował właśnie tegoroczną listę 2000 najlepszych światowych uniwersytetów. Kolejny rok z rzędu WUM został najwyżej oceniony w grupie krajowych uczelni medycznych. Ponownie zajął też 9 miejsce w rankingu krajowych szkół wyższych. Nasza uczelnia zaliczyła awans w ogólnej światowej klasyfikacji – z oceną 71,1 pkt. znalazła się na 896 miejscu, tym samym poprawiając swój zeszłoroczny wynik o 21 pozycji. To plasuje WUM w gronie 4,4 proc. najlepszych uczelni świata!

W ogólnej światowej klasyfikacji WUM awansował również w kategorii badania i to o 17 miejsc: z pozycji 873 na 856. Jeśli zaś chodzi o miejsce w Europie, to plasujemy się na 349 pozycji.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę ponad 20 tys. uczelni z całego świata. Na podium zestawienia znalazły się ponownie trzy uczelnie amerykańskie: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology oraz Stanford University. Spośród polskich uczelni najwyższe pozycje zajęły: Uniwersytet Jagielloński (75,6 pkt.), Uniwersytet Warszawski (75,3 pkt.) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica (73,3 pkt.).

Ranking publikowany jest przez The Center for World University Rankings (CWUR) od 2012 r. Podstawą metodologii jest siedem wskaźników zgrupowanych w cztery obszary:

1. Jakość edukacji, mierzona liczbą absolwentów uczelni, którzy zdobyli wyróżnienia akademickie w stosunku do wielkości uczelni (25 proc.)
  2. Zatrudnienie absolwentów, mierzone liczbą absolwentów uczelni, którzy zajmowali najwyższe stanowiska kierownicze w największych firmach na świecie w stosunku do wielkości uczelni (25 proc.)
  3. Jakość naukowa mierzona liczbą pracowników naukowych, którzy zdobyli wyróżnienia akademickie (10 proc.)